Управляващите в Полша са под натиск заради скандал с продаване на визи. В подножието на Западните Карпати се допират две европейски страни - Полша и Словакия. Тук пътниците срещат полските гранични служители, но проверките по вътрешните граници на Европейския съюз обаче не са обичайни, разказва DW.
Полша обвини 16 чужди граждани за шпионаж в полза на Русия
"От януари до септември миналата година са регистрирани 13 случая на незаконна имиграция. Само за тази година са 160. Това е огромно увеличение", каза граничният полицай Дорота Коджолка.
Националното консервативно правителство е известно с рестриктивното си отношение към имигрантите. И Дорота с гордост го показва на границата. "Чувствам се поласкана да нося тази униформа. Нашата работа гарантира сигурността на страната". Но уви имиджът на Полша е накърнен. Редица публикации сочат, че мигрантите са успели да влязат по-лесно в страната в резултат на подкупи. Това обвинение беше отправено за първи път в полската столица Варшава.
"Беше просто невъзможно да си уговоря среща, за да кандидатствам за виза. Докато не се оказа, че можеш да наемеш посредник, който взима 50 000 рупии само за да ти уреди среща в консулството. Така че, разбира се, е трудно да се получи квалифицирана работна ръка за полските компании", обясни Надя Куртиева от Асоциация на работодателите.
Подкупи срещу уредени срещи в консулството
Трудността да се открие квалифицирана работна ръка е предизвикателство, което мъж от Непал добре познава. Той работи като помощник в кухня. А получаването на виза чрез консулството в Индия е било скъпо за него. "Ако сами се доберем до консулството, не плащаме никакви пари. Но с посредник става наистина скъпо. Тогава трябва да ипотекираме земята си, имота си, за да получим пари от банката. След това плащаме на посредника от тях", каза Мохан.
Той признава, че е получил помощ, за да си уреди среща в посолството. Но след като е превел необходимата сума. Случаи като този предизвикаха вълна от възмущение през септември. Един министър в полското правителство беше уволнен. Вестник "Газета Виборча" публикува подробности за предполагаемите случаи на корупция. "Оказа се, че следователите от Бюрото за борба с корупцията са действали в Министерството на външните работи. Те са установили, че в някои африкански и азиатски страни полска виза или среща в консулството се дава само ако си готов да платиш подкуп от 5000 долара. Само за да може някой посредник да уреди нещо. Процесът е напълно непрозрачен и в него несъмнено е намесена корупция.", обясни Бартош Велински заместник-главен редактор на "Gazeta Wyborcza".
Твърденията за корупция разтревожиха и ЕС. Мигрантите с работна виза могат лесно да се качат на влак в Полша и да пътуват до други части на Евросъюза. Все още не е ясен мащабът на схемата обаче. Също толкова неясно е и кой в крайна сметка ще се възползва от миграционната политика на Полша.