Сигнализирай!

Пристанище "Карантината" продължава да "гълта" милиони

Gospodari.com
Gospodari.com
20.12.2023 г.
635
0

Пристанище "Карантината" продължава да "гълта" милиони за укрепване, пише Дневник. Ураганният вятър във Варна от средата на миналия месец, както и бурното вълнение през последния уикенд са разрушили т.нар. "бронировка" на станалото известно с непрекъснати проблеми рибарско пристанище "Карантината" в града. Това е било съобщено на среща между кмета на Варна Благомир Коцев и Младен Иванов, директор на предприятието "Общински паркинги и синя зона", което обслужва пристанището.

Освен бронировката (големи каменни късове и бетонни тетраподи), вятърът и вълните са повредили сериозно и понтона (плаващ кей) на пристанището. По първоначални изчисления това ще изисква още над един милион лева спешен разход.

То беше построено през 2020 г. със 17 млн. лв. (с ДДС), по-голямата част от които европейско финансиране. Неговото изграждане от администрацията на бившия кмет Иван Портних и в момента се разследва от Европейската прокуратура. Причината - подозрения за злоупотреба със средства на Европейския съюз.

Нова проверка

В отговор на доклада, изготвен след огледа на нанесените щети, Благомир Коцев е разпоредил проверка за причините, наложили възстановителни дейности след като пристанището бе открито само преди три години

По данни на Младен Иванов, след бурята е бил изместен и единият от четирите елементи от конструкцията на понтона на пристанището. В резултат на това е констатирано скъсване на елементите, които закрепват понтоните. Има и прекъсване на кабели и скъсани заварки по парапета, свързващ кея с понтона.

"Не може още при първата буря бронировката да се оказва компрометирана, а понтонът да се скъса", е казал по време на срещата Благомир Коцев. Проверката, назначена от него трябва да изясни как е строено съоръжението. Очаква се да отговори и защо не е разчетено да издържа на съответната сила на вълните и вятъра.

Проверката, поискана от Коцев, трябва да установи и кои са длъжностните лица, в чиито отговорности са били строителните, контролните и надзорните дейности по изграждането на съоръжението. Кметът на Варна е предупредил също, че ще сезира и съответните компетентни органи, ако се окаже, че има длъжностни лица от Община Варна, които не са осъществили контролните си функции, съгласно закона.

Всички щети, нанесени на пристанището са били заведени към застрахователното дружество "Армеец" и се очаква решение по казуса, е обяснил Младен Иванов. Междувременно обаче се налага Община Варна да предприеме спешни мерки, като осигури 1.4 млн. лв. собствени средства, които след това евентуално ще бъдат възстановени.

Проблемите с рибарското пристанище "Карантината"във Варна започнаха по-малко от година след откриването му в края на 2020 г.

Най-напред се оказа, че кейовете му са недооборудвани, което прави възможно въвеждането в експлоатация само на една трета от кейовите му места. След това морските течения затлачиха входа му с пясък и така се наложи спешно удълбочаване.

Причина за тези провали са били бързането при проектирането на пристанището и недостатъчното финансиране. Фактът, че пясъчните наноси ще затворят входа му, е станал очевиден още в процеса на строителството, но въпреки това то е било изпълнено, без да се направят корекции. Това показва съдържанието на кореспонденция, разменена между ръководителя на проекта за изграждане на пристанището Милен Мънев, проф. Румен Кишев, ръководител на Центъра по хидро- и аеродинамика във Варна (структура на БАН), и проф. Снежана Мончева, директор на Института по океанология при академията. Двете институции са били преки изпълнители на проектирането, възложено от Община Варна.

Според съдържанието на подписания договор БАН е следвало да извърши "научноизследователска, развойна, проучвателна и теренна дейност, както и да осигури изследователски екипи при изготвяне на проектно предложение и изработване на проект". За тази дейност Община Варна е платила 360 хил. лв. Договорът е бил подписан на 7 декември 2017 г., а на 4 януари 2021 г. тогавашният министър-председател Бойко Борисов се разходи из вече готовото пристанище, придружен от тогавашния кмет на града Иван Портних. Тогава медии, финансирани от местната администрация, публикуваха информация за визитата под заглавие "Премиерът очарован от новото рибарско пристанище".

Размяна на писма

Още в хода на строителството обаче - на 13 май 2020 г., ръководителят на проекта Милен Мънев (главен експерт "Енергийна ефективност" в Община Варна) пише до Румен Кишев и Снежана Мончева писмо, в което им съобщава следното: "Уведомявам Ви, че по време на авторския надзор при изграждането на пристанищните хидротехнически съоръжения са констатирани изменения на водната линия на прилежащия плаж и на профила на подводния брегови склон западно от пристанището." По този повод Мънев моли за "становище относно посочените изменения на прилежащия плаж и опасността от затлачване на входа на пристанището.

Отговорът пристига близо два месеца по-късно - на 3 юли 2020 г. В него Кишев и Мончева обясняват следното: "При извършените през 2017 г. проучвания във фазата на проектиране на пристанището са формулирани препоръки за допълнителни изследвания за по-детайлна и надеждна оценка на ефекта на новоизградените съоръжения върху наносния транспорт, ерозионните и акумулативни процеси в съседните участъци, както и за предотвратяване на застойни зони и влошаване на параметрите на качеството на водата."

По нататък в отговора си двамата професори припомнят, че такива дългосрочни изследвания не са били възможни "поради кратките срокове и ограничените ресурси за проектиране".

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.