Изкуствен интелект помага за прогнозиране на земетресения. Опустошителни земетресения връхлитат целия свят без предупреждение. Сергей Фомел е професор по геофизика в Тексаския университет в Остин, пише Voice of America (VOA). Според него прогнозирането на земетресения е свещеният граал на сеизмологията. Хората се опитват да го постигнат повече от 100 години, казва той.
Чрез използване на изкуствен интелект екип от американски учени разработва базиран на данни модел за прогнозиране на естествени разрушителни земетресения. Прилага го в състезание за прогнозиране на трусове в реално време, което продължило две години, информира NOVA.
Ръководителят на екипа Янг-Кен Чен казва, че са успели да прогнозират земетресения с точност от 70%. Включително магнитуд, местоположение и дълбочина. Екипът печели състезанието.
"Заради конкуренцията разполагаме с много добър набор от данни. Най-важното е, че това е в реално време", посочва Янг-Кен Чен. И допълва, че AI моделът приема входни и изходни прогнози и намира модели - нещо твърде трудно за хората да направят сами.
Ето защо силното земетресение в Япония взе под 100 жертви, а в Турция и Сирия над 50 000
Екипът на университета работи с TexNet - Тексаската сеизмологична мрежа, където Александрос Савайтис е главен изследовател.
"Можем да определим кои са параметрите на движението на земята или как електромагнитната сензорна система се променя преди земетресенията. И поради това можем да видим кога в бъдещето тези параметри се променят отново и когато се променят, тогава очакваме да има земетресение", обяснява той.
От екипа казват, че са предвидили някои земетресения седмица преди да станат. Уточняват обаче, че най-точната прогноза може да дойде непосредствено преди земетресението.