5-годишно дете почина по време на стоматологична интервенция в Пловдив
Инцидентът е станал с дете от село Белащица, а причините за фаталния край все още се изясняват. По случая е образувано следствено дело от прокуратурата, а здравните власти са започнали проверка.
Това не е първият подобен случай у нас. През 2016 г. 14-годишно момче почина след като му бе поставена пълна упойка при отстраняване на киста в челюстта. Процедурата е извършена от д-р Валентин Павлов, а упойката е била приложена от друг лекар в екипа. Последвалото влошаване на детето завършва с фатален изход. По случая бяха обвинени трима души – стоматологът, неговата съпруга и анестезиоложката. Впоследствие Апелативният съд дори отмени наказанието на д-р Павлов и намали присъдите на останалите.
Случаите повдигат важни въпроси за практиката да се прилага пълна упойка на деца при дентални манипулации – особено в условия, които не са болнични. В коментар по темата, експерти като д-р Ирина Репуц подчертават, че е наложително изграждането на ефективна логистична система между лечебните заведения. Така при евентуални усложнения ще може да се реагира незабавно, без да се губят животоспасяващи минути.
И тук не става дума само за лична отговорност, а за системна липса на регулация и контрол. Колко още трагедии ще се случат, преди да стане ясно, че упойка – особено при деца – не е просто рутинна практика, а сериозна медицинска интервенция, която изисква адекватна подготовка, спешна готовност и болнична обезпеченост?
Поредната детска смърт е алармен звънец. Въпросът е – ще го чуем ли навреме? Или ще се чака поредната загуба, за да се раздвижат институциите, които от години отлагат реформи и проверки в сектора?
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!