Съдбата на хижа "Македония" е под въпрос, разказва репортаж на NOVA. Предстои търг за наемател, а местната туристическа общност изрази съмнения, че се прави скрит опит да премине в частни ръце. От Национален парк „Рила“ обаче обясниха, че всички процедури са в името на това хижата да се защити и да не променя предназначението си. В Благоевград се проведе и среща между заинтересованите.
Казусът започва през 2016 година. Тогава хижите "Македония" и "Чакалица" са актувани като публично-държавна собственост, тъй като дотогава практически те нямат собственик.
"Тези действия бяха предприети от гледна точка на това да не се придобие хижата от лице или фирма, която има друг интерес да не се развиват като такива". Това сподели Красимир Андонов, директор на Национален парк „Рила“.
Следват съдебни битки, които приключват без промяна на решението.
И тъй като "Национален парк „Рила“ няма право да извършва стопанска дейност, се стига до организирането на търг за избор на изпълнител, който да заплаща наем и да спазва стриктно редица условия.
"Договорът, който следва да бъде сключен, не е за продажба на хижата, а за наем – ще бъдат посочени всички условия. Тоест, хижата да продължи да се ползва по предназначение, да не се извършват промени и т.н. за обслужване на посетители. Това е всичко, което е необходимо и де факто ще продължи да функционира по начина, по който си функционира сега и за в бъдеще", обясни още Андонов.
Голямото притеснение на планинарската общност в Благоевград, обаче, е, че чрез търга има реална опасност хижата да попадне в недобросъвестни ръце. "Всеки един малко по-заможен човек може да си позволи. Наемите на тези обекти са сравнително ниски – за едни примерно 5-10 хиляди лева годишно говорим. Взимаш една вила на 2000 метра височина и да си правиш с нея каквото си искаш. По този начин ние вече губим този обект и неговото предназначение за туризма в България". Това посочи Венцислав Венев, председател на Български туристически Съюз.
От парка обаче са категорични, че контролът върху избрания изпълнител ще бъде много строг. Според тях няма вариант хижа Македония да промени предназначението си.
"Гарантирано! Все пак това е територия изключително държавна собственост. Актовете за хижа "Македония" и хижа "Чакалица" са публично-държавна собственост. Тоест двете хижи са собственост на всички български граждани", заяви Андонов.
От Българския туристически съюз заявиха, че ще продължат да настояват за деактуване на хижите.