Омбудсманът депозира оставката си. Това стана ясно от съобщение, което председателят на Народното събрание прочете в началото на днешното пленарно заседание. Оставката ѝ е във връзка с предстоящото ѝ назначение в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ). Ковачева трябва да встъпи в длъжност на 17 април, когато изтича мандатът на българския съдия в ЕСПЧ Йонко Грозев.
Росен Желязков обяви, че при предсрочно прекратяване на правомощията оставката ѝ не се гласува от парламента, а се обявява от неговия председател. Затова той официално обяви оставката ѝ и заяви, че правомощията ѝ се прекратяват от днес.
Заместник-омбудсманът тактично избегна възможността да стане служебен премиер (видео)
Oт днес институцията остава без ръководство. Това е така тъй като в края на март оставка подаде и зам.-омбудсманът Елена Чернева-Маркова. По тази причина парламентът трябва да проведе спешно избор както на омбудсман, така и на негов заместник. Но по всяка вероятност това няма да се случи в 49-тото Народно събрание. Причината е не толкова липсата на време, колкото отсъствието на съгласие между бившото управляващо мнозинство, което може да доведе до опорочаване на процедурата.
По закон в случаите на предсрочно прекратяване на мандата на омбудсмана нов омбудсман се избира в срок един месец от влизането в сила на решението за прекратяване. Омбудсманът се избира от Народното събрание за срок пет години. Може да бъде преизбиран на същата длъжност само за още един мандат.