Байдън отмени ограниченията за нанасяне на удари по цели в Русия. Президентът е дал разрешение на Украйна да използва доставени от САЩ оръжия за нанасяне на удари по цели в Русия. Но само близо до района на Харков. Това твърдят американски служители.
„Президентът наскоро нареди на екипа си да гарантира, че Украйна е в състояние да използва оръжия на САЩ за целите на контрастрелбата в Харков, така че Украйна да може да отвърне на руските сили, които ги удрят или се готвят да ги ударят“, казва американски служител пред BBC.
Въпреки че политиката на Вашингтон да не позволява удари на далечни разстояния в Русия не се е променила, според докладите Москва вероятно ще гледа на последната мярка като на ескалация.
Руските сили постигнаха редица успехи в района на Харков през последните седмици след изненадваща офанзива в района, който се намира на границата с Русия.
Редица европейски държави, включително Франция, Германия и Обединеното кралство, по-рано сигнализираха, че са отворени за облекчаване на ограниченията за това как Украйна може да използва оръжия, доставени от Запада.
Зеленски поиска разрешение да удари територията на Русия със западни оръжия
Вашингтон, който предостави по-голямата част от оръжията на Украйна, се противопостави на облекчаването на тези ограничения. Причината - опасения от ескалация.
Натискът върху САЩ да облекчат забраната върху Украйна да нанася удари в Русия се засили през последните дни. Президентът на Франция Еманюел Макрон изрази пряка подкрепа за този ход. Той каза, че на Украйна трябва да бъде „позволено“ да използва оръжия, доставени от Запада срещу военни обекти на руска територия - макар и строго не срещу цивилни цели.
Този натиск се усложнява от скорошния напредък на Русия на бойното поле. Москва постигна значителни успехи в източната Донецка област на Украйна и в североизточната Харковска област. Загубите на Украйна бяха утежнени от парализата във Вашингтон, която причини дълго забавяне в предоставянето на ракети и артилерийски снаряди.
Германският канцлер Олаф Шолц остава предпазлив публично. Говорител в Берлин обаче коментира, че "отбранителните действия не се ограничават до собствената територия, а включват и територията на агресора".
Външният министър на Обединеното кралство лорд Дейвид Камерън каза по-рано този месец, че зависи от Украйна да реши как да използва британските оръжия. Тази седмица полският заместник-министър на отбраната обясни, че украинците могат да използват полски оръжия „както намерят за добре“.
Държавният секретар Антъни Блинкен стана първият висш служител на администрацията, който предложи САЩ да променят позицията си по време на посещение в Молдова в сряда. Той каза на репортери, че позицията на Вашингтон по въпроса ще се „адаптира и коригира“ въз основа на променящите се условия на бойното поле.
Руският президент предупреди тази седмица, че атаките на Украйна срещу Русия със западни ракети рискуват да предизвикат по-широка война.
„Постоянната ескалация може да доведе до сериозни последствия“, каза той. „Искат ли глобален конфликт?“
Отговорността за евентуални удари на територията на страната му ще бъде на западните доставчици на оръжие. Дори ако силите на Украйна извършат ударите, обяви Путин.
Украинският президент Володимир Зеленски по-рано каза, че е „несправедливо“ западните страни да налагат ограничения върху използването на техните оръжия. Същевременно призна, че Украйна не може да рискува подкрепата на своите партньори.
САЩ вече са доставили на Украйна хиляди отбранителни оръжия, танкове и системи за противовъздушна отбрана. През април изпрати на Украйна версията на ракетите с най-голям обсег на действие ATACMS. Те могат да изминат до 300 км.
Мозъчен тръст с предложение към Русия – да обмисли “демонстративна” ядрена експлозия