Партиите и техните субсидии – нови данни след вота 2 в 1. Заради ниската избирателна активност финансирането на партиите ще ни излезе по-евтино. Държавната субсидия, която идва от всеки един данъкоплатец, е 8 лева на глас. Колко всъщност губят партиите след последните избори и има ли такива, които ще вземат по-голяма субсидия, научаваме от репортаж на NOVA.
На 8 лева на глас имат право партиите, които надскачат 1% от действителните гласове. Условието за коалициите, за да вземат субсидия, е те да са събрали над 4% подкрепа.
Онези, които са отговаряли на изискванията, за да взимат субсидии в 49-ия парламент, събират над 2 300 000 гласа. В 50-ото Народно събрание става въпрос за под 2 милиона. Така годишната субсидия от над 18,5 млн. лв. пада на 15,5 млн. лв. и по този начин спестяваме над 3 млн. лв.
Ясни са резултатите от вота при 100% обработени протоколи
Повечето партии всъщност губят от субсидиите си, защото на тези избори привличат по-малко избиратели. Субсидията на ГЕРБ е над 4 млн. лв., но с над 1 млн. по-малко, отколкото след предишните избори.
Най-големият губещ е „Продължаваме Промяната – Демократична България” - субсидията им е с 2,5 млн. лв. по-малко.
От „Възраждане” ще разполагат с половин милион по-малко.
С 600 000 лева намаляват парите за БСП.
Две партии печелят повече гласове след 9 юни - съответно и повече пари от държавата.
ДПС ще разполага с почти 3 милиона годишно, или със 150 000 лв. повече. Плюсът за ИТН ще е почти 200 000 лв. или общо ще имат 1 милион лева.
Фирми на Ивелин Михайлов от партия “Величие” имат над 600 хил. лева задължения към НАП
Седмите в 50-ото Народно събрание – „Величие” влизат в парламента ударно с 800 000 лева. Извън парламента, но със субсидия от над половин милион ще е партията на Радостин Василев - „Меч”. Те са единствените, които остават под чертата, но ще разполагат със субсидия.
Сумите за всички формации са за година. Ако 50-ят парламент се разпадне по-рано, ще вземат и по-малко.