Сигнализирай!

Украинчета се крият, за да учат украински в Украйна

Gospodari.com
Gospodari.com
03.09.2024 г.
219
0

Украинчета се крият, за да учат украински в Украйна. За тежката съдба на украинските деца разказва Deutsche Welle.

"Започваме в 14:00 часа. Един урок онлайн трае 45 минути, но ние работим заедно около 25 минути, а в останалото време учениците работят самостоятелно", разказва пред германската обществена телевизия ARD учителката по математика Наталия.

Наталия работи в един вид училище за бежанци и живее в Киев. Произхожда от региона Луганск, който е почти изцяло окупиран от Русия. През март 2022 година Наталия бяга, подобно на много други учители. И от лятото на същата година обучава петокласници и шестокласници онлайн в съответствие с украинския учебен план.

Снимка: Скрийншот, видео Deutsche Welle

Часовете започват чак следобед, когато децата са приключили с училището там, където живеят. Сред учениците на Наталия са деца, избягали в чужбина, но и такива, които живеят в окупирания от руснаците Луганск.

Страхът от руснаците

Наталия споделя, че в нейния случай са взети специални мерки за сигурност.

"Знаем имената им, но те се появяват в чатовете ни под псевдоними. Кореспондираме чрез месинджър. Децата се свързват с мен тогава, когато имат възможност. Те невинаги могат да участват директно в часовете онлайн. Изпращат ми домашните си чрез посредници - например по-възрастни роднини или съседи", разказва тя.

Руската армия е убила близо 500 украински деца, твърди Украйна

Т.е. хора, които не биха изглеждали подозрителни на окупаторите. А това не е случайно, тъй като участието в дигиталните забранени часове на украински е опасно и за децата, и за техните родители.

"Те естествено се страхуват. Ако се намират в училище, контролирано от руснаците, почти не разговарят помежду си - защото някой може да подслушва. Често се проверяват и телефоните на учениците. Родителите, чиито деца кореспондират с украински училища, са под заплахата да им отнемат децата", споделя още учителката.

Часовете по руски и украинската идентичност

Украински и международни правозащитни организации потвърждават думите на Наталия. Окупационните власти оказват силен натиск спрямо родителите, които не изпращат децата си в руски училища. В тях се преподава изключително на руски, като целта е да се отстрани украинската идентичност.

Повече от 700 000 украински деца са отведени в Русия

Учениците на Наталия знаят, че това е така. Те продължават да се чувстват свързани с Украйна. "Учениците пишат домашните си много съвестно. Макар вече две години да живеят в окупирани от руснаците територии, те не правят никакви езикови грешки, не са забравили украински. Мисля, че часовете при нас значат за тях много, щом те и родителите им поемат такива рискове", категорична е тя.

Отношенията се основават на доверие

Наталия се надява, че преподаването в нейното училище може да допринесе за това украинската идентичност в окупираните области да не се загуби. Отношенията между нея и нейните ученици в Луганск са много добри, макар контактът да е само дигитален.

Снимка: Скрийншот, видео Deutsche Welle

Децата често пишат спонтанно - просто за да поприказват, разказва Наталия. "Понякога това се случва късно през нощта. Те искат да говорят за неща, които не могат или не искат да споделят с родителите си. Разказват ми например за какво мечтаят. А аз просто слушам", допълва учителката.

Децата мечтаят най-силно за това един ден да се срещнат и лично с учителката си в свободна Украйна.

Коментарът на "Господарите"

Скъпи приятели, често от предрасъдъци или гордост забравяме да погледнем по далеч от носа си. Историята на тези деца е пример за това какво е да си чужд в собствената си родина. Така както българите неведнъж сме се чувствали. Затова, нека бъдем толерантни към чуждата съдба! Понякога не знаем кой също споделя подобни на нашите мъки...

Украинчета се крият, за да учат украински в Украйна

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.