Сигнализирай!

ЕС защити България, като постави условие на Северна Македония, за да продължи процесът по присъединяване

Gospodari.com
Gospodari.com
01.11.2024 г.
1347
0

ЕС защити България, като постави условие на Северна Македония, за да продължи процесът по присъединяване - и то е да бъдат вписани българите като малцинство в Конституцията на страната. 

Посланикът на ЕС в Северна Македония Михалис Рокас призова страната да осъществи конституционните промени и да впише българите, за да започне преговорите с блока, предаде БГНЕС. Рокас подчерта, че Договорът за добросъседство и приятелство с България и Преспанското споразумение с Гърция са на първа страница в годишния доклад на Европейската комисия за напредъка на Скопие.

„Добросъседските отношения и регионалното сътрудничество остават съществен елемент от процеса на разширяване", каза Рокас на пресконференция с македонския министър по европейските въпроси Орхан Муртезани.

Той припомни, че по време на посещението си миналата седмица в Скопие председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен е дала много ясно послание.

„Кристално ясно е, че Фон дер Лайен даде ясно послание и бих искал да я цитирам. Първо имаше дискусия за отличното сътрудничество и тя, разбира се, благодари на Северна Македония за това, а после каза: „Имаме ясна цел, която е да отворим първия клъстър. възможно най-скоро. Знаем, че става въпрос за конституционните промени, които вашата страна се е ангажирала да приложи. Сега имаме нужда от съвместни усилия, сътрудничество и диалог и се надявам всички политически партии в страната да се обединят и да направят тази решителна крачка напред“. Това е всичко, което имам да кажа", категоричен бе Рокас.

Посланикът на ЕС цитира части от Доклада за напредъка на страната, като посочи, че Северна Македония трябва да продължи да изпълнява паралелно реформите, свързани с ЕС, а именно - съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност. Припомняме, че Албания вече започна официалните преговори за членство в блока, след като беше отделена от Северна Македония. Двете държави трябваше да отворят заедно първия преговорен клъстър, но това не се осъществи поради отказа на режима на Християн Мицкоски да изпълни задълженията си по Преговорната рамка. 

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.