Все повече богати американци планират да напуснат САЩ след изборите. Адвокати и консултанти на семейни офиси и високоплатени семейства заявиха, че виждат рекордно търсене от страна на клиенти, които търсят втори паспорти или дългосрочно пребиваване в чужбина. Въпреки че разговорите за преместване в чужбина след избори са често срещани, този път много от заможните хора вече са предприели действия, пише bTV.
„Никога не сме виждали такова търсене, каквото виждаме сега“, казва Доминик Волек, ръководител на групата за частни клиенти в Henley & Partners, която консултира богатите по въпросите на международната миграция.
Волек заяви, че за първи път заможните американци са най-голямата клиентска база на компанията, която представлява 20% от нейния бизнес, или повече от всяка друга националност. Според него броят на американците, които планират да се преместят в чужбина, е нараснал с поне 30 % в сравнение с миналата година, информира CNBC.
Дейвид Лесперанс, управляващ съдружник на Lesperance and Associates, международна фирма за данъци и имиграция, заяви, че броят на американците, които го наемат за евентуално преместване в чужбина, се е увеличил около три пъти в сравнение с миналата година.
Проучване на компанията Arton Capital, която консултира богатите по въпросите на имиграционните програми, установи, че 53% от американските милионери твърдят, че е по-вероятно да напуснат САЩ след изборите, независимо от това кой ще спечели. По-младите милионери са най-склонни да напуснат, като 64% от милионерите на възраст между 18 и 29 години са заявили, че са „много заинтересовани“ да търсят т.нар. златни визи чрез програма за пребиваване чрез инвестиции в чужбина.
Разбира се, интересът към вторите паспорти или гражданство нараства постоянно сред американските богаташи още от Covid-19. Независимо дали става въпрос за пенсиониране в по-топла и евтина страна или за това да са по-близо до семейството си в чужбина, богатите имат много неполитически причини да искат да се изнесат в чужбина.
Свръхбогатите също така все по-често виждат в гражданството в една държава концентриран личен и финансов риск. Така както диверсифицират инвестициите си, сега те създават „паспортни портфейли“, за да хеджират риска, свързан с държавата. Други пък искат да имат неамерикански паспорт, в случай че пътуват до опасни страни или региони, враждебни на САЩ.
Срещу инвестиции тези страни дават право на пребиваване:
Австрия „Съществен“ икономически принос
Малта - 600 хил. евро - 5 години
Турция - 400 хил. долара - 3 години
Антигуа и Барбуда - 230 хил. долара - 5 години
Доминикана - 200 хил. долара - 3 или 5 години
Гренада - 235 хил. долара - 5 години
Изборите и политическата обстановка ускориха и увеличиха натиска на богатите американци да обмислят план Б в чужбина. Лесперанс казва, че в продължение на повече от три десетилетия американските му клиенти са се интересували от преместване в чужбина главно по данъчни причини. Сега това са политиката и страхът от насилие, като изборите следващата седмица ще засилят тези страхове.
Някои се притесняват от насилие, ако Доналд Тръмп загуби, или от плана на вицепрезидента Камала Харис за облагане на нереализираните капиталови печалби за тези, които имат стойност над 100 млн. долара. Макар че според данъчни анализатори планът за нереализираните печалби има малък шанс да мине през Конгреса, дори и с мнозинството на демократите, Лесперанс каза, че все пак съществува риск.
„Дори да има само 3% вероятност това да се случи, все пак искате да се застраховате“, каза той.