ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции заради разминаването на протоколите с резултатите. Настояването е да се провери дали има данни за съставяне на документи с невярно съдържание. Това съобщи председателят на ЦИК Камелия Нейкова, цитирана от БНР.
Една от секциите от списъка е в община Гърмен - село Огняново, а за включването ѝ в списъка, който се изпраща на прокуратурата, настоя заместник-председателят Росица Матева, която лично е изгледала записа от преброяването.
„И при преброяване на гласовете от машината за една от коалициите се чува ясно и се виждат, че има преброени 14 гласа. В протокола на СИК е записано „нула”, като очевидно при попълване на протокола и разпределение на действителните гласове тези 14 гласа не е било ясно къде да ги запишат и са записани допълнително след поправка на една от другите коалиции”, обясни Матева.
В 43 секционни избирателни комисии не е имало видеонаблюдение и запис от броенето на бюлетините и попълването на протоколите, защото устройствата не са били включени или не е бил сканиран QR кодът. Това сочи новата обобщена информация, предоставена тази сутрин в ЦИК от „Информационно обслужване”. В понеделник на ЦИК бяха докладвани 70 секции, за които няма данни за видеозаписи. Но след детайлна проверка се оказало, че част от тях са били в болнични и социални заведения.
“Най-охраняваните” избори се оказаха и най-абсурдни (Коментарът на “Господарите”)
Някои устройства са върнати едва вчера вечерта, а едно е попаднало в чувал с изборни материали. Част от устройствата не са работили по технически причини.
На базата на най-новата справка от „Информационно обслужване” ЦИК ще изпрати писма до няколко районни избирателни комисии, за да наложат наказания на председателите не 43 секционни комисии, които са отговорни да включат и изключат устройствата за видеонаблюдение. 7 от секциите са в Благоевград, 20 в Кърджали, 3 в София-област, по една в Бургас, Видин, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, 24-та РИК-София, Търговище, Хасково и Ямбол.
След като ЦИК упорито се опита да ни убеди, че нарушенията и злоупотребите на изборите не са нейна отговорност, предоставянето на записите са перфектна възможност за комисията да си измие ръцете.
В същото време МВР и прокуратурата ясно ни показаха, че нито имат сили, нито желание да се борят с корупцията и търговията с гласове. Дирижираните акции преди вота не бяха нищо повече от публично маркиране на дейност. И от тях едва ли някога ще разберем кои са поръчителите в основата на схемите.