Сигнализирай!

Предвиждат второто висше да е безплатно за определени специалности

Gospodari.com
Gospodari.com
10.04.2025 г.
1757
0

Депутати, начело с председателя на просветната парламентарна комисия Андрей Чорбанов, предложиха промени в закона за висшето образование, които предвиждат държавно финансиране за второ висше образование в приоритетни професионални направления и защитени специалности. Планира се промените да влязат в сила на 1 януари 2026 г. За това съобщи СЕГА.

МОН иска математическите гимназии да са специализирани училища, а приемът да е след четвърти клас

През март 2025 г. министърът на образованието Красимир Вълчев обяви предложение за отпадане на ограничението в закона, което не позволява държавно финансиране на второ висше образование. Той сподели, „Това е текст в закона, останал още от 90-те години. В момента на един и същи човек държавата не може да финансира второ висше образование, защото на времето имахме по-малко предлагане на висше образование, но и по-малко желаещи. Сега сме изправени пред друга ситуация - имаме някои сектори и професионални направления, в които имаме ниско търсене на висше образование, а високи потребности на пазара на труда - като инженерно-технически специалности, здравни грижи, природо-математически и др. Ние увеличаваме бройките, но те не се запълват. Ако някой реши да се преквалифицира, такива случаи има, ние имаме основание да го финансираме от гледна точка на рентабилността на тези средства".

Според новите предложения, държавата ще финансира обучението на студенти и докторанти, които учат в същата или по-ниска степен, при условие че избраната специалност е в приоритетно професионално направление или защитена специалност.

Въвеждат религия в 1-ви клас, но без да пишат оценки

Целта на мярката е да се реши проблемът с недостига на специалисти в ключови за икономиката области. Според депутатите, тази промяна ще увеличи мотивацията за обучение в специалности, които имат нисък интерес, но които са важни за развитието на страната. Те отбелязват, че всяка година около 10% от приема по държавна поръчка остава нереализиран, особено в тези приоритетни области.

Мярката ще даде възможност на хора с различен социален и финансов статус да продължат образованието си и да се преквалифицират. Финансирането ще обхване специалности като педагогика, математика, машинно инженерство, металургия, електротехника, транспорт, общо инженерство., физически и химически науки, енергетика, както и защитени специалности като арабистика, китаистика, кореистика, португалска филология, ядрена техника, приложна геофизика, корабостроене, хидростроителство и други.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.