Публикуваха откъси от мемоарите на Ангела Меркел. Бившият германски канцлер описва отношенията си със световни лидери като руския президент Владимир Путин и Доналд Тръмп по време на 16-те си години на власт в новите си мемоари, информира Reuters.
В откъси, публикувани преди издаването на книгата на 26 ноември, Меркел оправдава решението си да се откаже от предлагането на бъдещо членство на Украйна в НАТО на срещата на върха на отбранителния алианс през 2008 г. в Букурещ.
Дори изявлението, направено на срещата на върха, че Украйна и Грузия в крайна сметка ще се присъединят към НАТО, беше "боен вик" за Путин, пише Меркел, която беше четири мандата канцлер на Германия.
„По-късно той ми каза: „Няма да бъдеш канцлер завинаги. И тогава те ще станат членове на НАТО. И аз искам да предотвратя това“, пише тя в откъси, публикувани късно в сряда от германския седмичник Die Zeit .
Мемоарите на Меркел, озаглавени „Свобода: Спомени 1954-2021“, ще бъдат публикувани в повече от 30 страни на 26 ноември. Тя ще представи книгата в Съединените щати седмица по-късно на събитие във Вашингтон с бившия президент Барак Обама, с когото тя изгради близки политически отношения.
Наследникът на Обама Тръмп, който по-рано този месец спечели нов мандат на поста, е един от мъжете, към които първата жена лидер на Германия се прицелва в книгата.
Меркел е потърсила съвет от папата как да се справи с Тръмп, когато той е бил избран за първи път за президент на САЩ, надявайки се да намери начини да убеди човек, за когото се смята, че притежава манталитета на победител или губещ предприемач, да не напуска Парижките споразумения за климата, пише тя.
„Той виждаше всичко от гледната точка на предприемача, който беше преди да влезе в политиката“, допълва тя. "Всеки парцел земя можеше да бъде продаден само веднъж и ако той не го получи, някой друг го правеше. Така виждаше света".
„Огънете, огънете, огънете, но внимавайте да не се счупи“, е казал папа Франциск на Меркел, според нейния разказ.
По време на президентството на Тръмп честите позовавания на Меркел на ценности като свобода и права на човека доведоха до това, че някои я нарекоха истинския „лидер на свободния свят“ – псевдоним, традиционно запазен за президентите на САЩ.
„Тя беше човек с почтеност и без суета, което е необичайно за един политик“, казва Торстен Опеланд, професор по политически науки в Йенския университет.
Написана преди преизбирането на Тръмп, книгата изразява „сърдечната надежда“, че вицепрезидентът Камала Харис ще победи своя съперник.
По време на четирите си последователни мандата Меркел преведе Германия и Европа през световната финансова криза, дълговата криза в еврозоната и пандемията от Covid-19.
Но оттогава тя е изправена пред критики, че е позволила на Германия да стане все по-зависима от евтиния руски газ и китайската търговия, дори след насилственото анексиране на Крим от Русия и предупрежденията на индустрията срещу прекомерната зависимост от Китай.
Критиците също така обвиняват възхода на крайната десница и високите енергийни разходи отчасти за нейните решения да отвори границите на Германия за бежанци и постепенно да спре ядрената енергия.
Липсваше ѝ визия, не успя да предприеме реформите, необходими за осигуряване на бъдещата сила на най-голямата икономика в Европа, която сега се бори с криза в своя икономически модел, казват те.
„По време на нейния мандат Меркел беше широко възприемана като изключително ефективен политик и сигурен чифт ръце“, казва Марсел Дирсус от Института за политика на сигурност към университета в Кил.
„Откакто напусна властта, много германци гледат на нейното наследство много по-критично. Или защото се смята, че политиките ѝ са се провалили, или защото бездействието ѝ се възприема като работещо върху много от съществуващите проблеми на Германия“.
Все пак, казва той, много от позициите на Меркел, като позицията ѝ за Русия, са консенсусни германски позиции в целия политически спектър - настоящият канцлер Олаф Шолц беше неин министър на финансите през последните четири години на власт.