Руската рубла е в свободно падане.Руският валутен пазар продължава да пикира, актуализирайки за четвърти пореден ден минимумите си, регистрирани в първите седмици след нахлуването в Украйна, съобщава The Moscow Times, цитиран от Mediapool.
В сряда курсът долар-рубла скочи с 8,5% и достигна 114,53 рубли, което е рекордно ниво от март 2022 г. Еврото скочи с 9% до 120,61 рубли. Сривът на руската валута беше най-силен от 5 юли 2022 г., когато доларът и еврото поскъпнаха с 11,9% и 12,3% за ден. На Московската борса юанът също се повиши над 15 рубли за първи път от година и половина.
"Пазарът е в паника", казва пред изданието инвестиционният банкер Евгений Коган.
"Рублата отслабва, тъй като търсенето на валута продължава, а предлагането остава слабо поради санкциите срещу руския банков сектор", заявяват цитирани от изданието анализатори. От 21 ноември 50 руски банки са включени в черния списък от Министерството на финансите на САЩ, включително "Газпромбанк", последната от големите държавни банки, които бяха запазили достъпа си до операции с евро и до системата SWIFT.
"Новите ограничения допълнително стесниха възможностите за трансгранично обращение на валута", отбелязват анализаторите. За четири дни след въвеждането на санкциите юанът скочи със 7%, доларът с 9,4%, а еврото с 8,4%. От началото на август курсът на американската валута се е повишил с 25 рубли, или 29%, а на европейската - с 24 рубли, или 26%.
Без намеса от страна на Централната банка рублата ще продължи да отслабва. Но властите не се нуждаят от силна рубла - напротив, девалвацията е "желана" за правителството, което трябва да напълни бюджета, отбелязва анализаторът на "Финам" Николай Дудченко. Дефицитът на хазната тази година ще възлезе на 3,3 трилиона рубли и ще надхвърли първоначалния план на Министерството на финансите, припомня Дудченко.
Падането на рублата може да продължи и през 2025 г.: юанът може да достигне 15,2 рубли, доларът може да надхвърли 112 рубли, а еврото да достигне почти 120 рубли, пишат анализаторите на "Росбанк". В допълнение към трудностите с плащанията в чуждестранна валута, "нов кръг от геополитическо напрежение" оказва натиск върху руската валута, посочват те.
"Кажи ми курса на рублата, за да се посмея" - 1 рубла вече струва 2 стотинки
Реалните валутни курсове в "приятелските" банки са дори по-високи, отколкото на борсата, отбелязва Евгений Коган: "Санкциите срещу "Газпромбанк" се оказаха по-силни отколкото съвкупните ограничения през последните няколко години."
Сривът на рублата обещава за икономиката нова вълна от инфлация: вносителите ще включат в изчисленията си курс от 120 рубли за долар, отбелязва Егор Сусин, управляващ директор на GPB Private Banking. Това ще доведе до повишаване на цените на стоките, внасяни от чужбина.
В отговор Централната банка ще продължи да повишава основния лихвен процент - до 23% през декември и евентуално до 25% през февруари - такива нива са включени в котировките на банките на междубанковия пазар. Това обаче едва ли ще помогне на рублата, смятат експертите. Тази мярка според тях е била ефективна в периода на свободно движение на капитали. Сега няма движение на капитали и повишаването на курса няма да помогне за стабилизиране на обменния курс, а ще създаде допълнителни проблеми.