"Кажи ми курса на рублата, за да се посмея" - 1 рубла вече струва 2 стотинки, a 100 рубли се търгуват за 1 щатски долар, съобщава БТА. Това е най-ниското равнище на руската валута спрямо долара от около 17 месеца. Тя загуби приблизително 30% от стойността си спрямо американската валута, откакто управляващите в Москва предприеха военната инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
"Слабата рубла усложнява структурната трансформация на икономиката (на Русия - бел.ред.) и се отразява негативно върху реалните доходи на населението й. В интерес на руската икономика е рублата да е силна". Това заяви Максим Орешкин, който е икономически съветник на руския президент Владимир Путин.
Руската централна банка посочва, че причина за резкия срив на рублата тази година е свиването на търговския баланс на страната. Излишъкът по текущата сметка на Русия намаля с 85% на годишна основа през първите 6 месеца на годината.
Руската рубла поскъпва спрямо долара и еврото
През миналата седмица бяха огласени предварителни данни на руското финансово министерство. Според тях бюджетният дефицит на Русия през първите 7 месеца на годината достига до близо 2,82 трилиона рубли (близо 28 милиарда долара) или приблизително 1,8 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
За първите 7 месеца на 2022 г. Русия отчете бюджетен излишък в размер на 557 милиарда рубли. Значителните разходи за военната ѝ инвазия в Украйна и санкциите на западните страни, които ограничават приходите на Москва от износа на природен газ и петрол, оказват натиск върху руския държавен бюджет. Факт, който Путин и приближените му упорито отричат.
Именно руският президент обвини за срива в курса на рублата Световната банка.