Сигнализирай!

Магистратите искат да получават по 10 000 лв. на месец

Gospodari.com
Gospodari.com
Преди 4 часа
158
0

Средната заплата на магистратите се планира да достигне до 10 100 лв. на месец през 2025 г. и 13 400 лв. на месец през 2028 г., съобщава Институтът за пазарна икономика.

С 36,2% ръст на разходите само за една година проектът за бюджет на съдебната власт бележи нови рекорди по алчност и отдалеченост от реалността. В номинално измерение увеличението е от над 442 млн. лв. само за 2025 г., като парите са основно за възнагражденията и допълнителните плащания за персонала. Повишението не е обвързано с резултатите от работата на системата, напомни ИПИ.

Представеният от ВСС проект на бюджет на съдебната власт предвижда 1,7 млрд. лв. общ размер на разходите. От тях 1,4 млрд. лв. са насочени за персонала, 146 млн. лв. за издръжка и 95 млн. лв. за капиталови разходи. Предвидено е, че тези 1.4 млрд. лв. за персонала ще нараснат с още 450 млн. лв. до 1,9 млрд. лв. през 2028 г.

Така средната заплата на магистратите може да достигне до 10 100 лв. на месец през 2025 г. и 13 400 лв. на месец през 2028 г.

 С подобни заплати и такъв ръст в момента могат да се похвалят само избрани сектори с много висока добавена стойност (най-вече високотехнологични и иновативни) и лица на високи (често управленски) позиции. Според ВСС тези възнаграждения са постигнати, като са спазени всички законови изисквания за ръст на възнагражденията и допълнителните плащания за системата и нищо повече.

Предложението на Министерския съвет за бюджет на съдебната власт е с 277 млн. лв. по-малко, но в мотивите си министерството на финансите също твърди, че е спазило всички законови изисквания за ръст на възнагражденията на заетите в системата на съдебната власт. 

Увеличението на заплатите може да има някакъв смисъл ако то е следвано от ясна тенденция за борба с корупцията в правосъдието и  съвестно изпълнение на задълженията от страна на магистратите. Въпреки това виждаме десетки важни дела, които са поставени на трупчета, както и мишкуване и неясни позиции по основни въпроси.

Като например делото срещу Васил Божков, което гледа спора за едни 700 млн. лева. между държавата и неговите фалирали хазартни компании.

БОЕЦ обяви, че притежава личен архив на Петьо Еврото с данни за Сарафов и Пеевски

Или пък казусите с изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет (ВСС), липсата на кандидатури за председател на Върховния административен съд (ВАС) и избора на Борислав Михайлов за главен прокурор на България.

Но, както се казва, който плаща, той поръчва музиката… 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.