Сигнализирай!

Учени създават цифров мозък

Gospodari.com
Gospodari.com
Преди 13 часа
186
0

Учени създават цифров мозък. Те са все по-близо до направата на революционно устройство, способно да имитира човешкия мозък, това е т.нар. “мемристори”. Това е тънък резистор с памет, управляван на атомно ниво. 

ЕМОЦИОНАЛНАТА РЕКЛАМА, КОЯТО НИ НАПОМНЯ, ЧЕ ПО ВРЕМЕ НА ПРАЗНИЦИТЕ ТРЯБВА ДА МИСЛИМ ЗА РОДИТЕЛИТЕ СИ

Новата джаджа може да е основата на бъдещите невроморфни компютри. С тях човечеството ще си осигури енергийно ефективна и високоскоростна обработка на данни, пише Калдата.

Проектът се финансира от програмата “Бъдещето на полупроводниците” (FuSe2) на Националната научна фондация на САЩ с бюджет от 1,8 млн. долара. Целта на изследването е да се разработят устройства, които имитират невронните мрежи на мозъка, което е обещаващо за достигане на следващото поколение изкуствен интелект.

Ключовият елемент на технологията са свръхтънки слоеве памет с дебелина под 2 нанометра, което е около 10 пъти по-малко от стандартните наноструктури. Ръководител на проекта е Джуди Ву, професор по физика и астрономия в Канзаския университет. Нейният екип вече е разработил уникален метод за създаване на слоеве с дебелина до 0,1 нанометра.

Устройството

Мемристорите са способни едновременно да съхраняват и обработват информация, което ги прави идеални за невроморфни схеми. Този подход към обработката на данни би могъл да преодолее ограниченията на традиционните компютърни архитектури и да подобри ефективността на изкуствения интелект. Изследователите използват метод за съвместно проектиране, който включва разработване на материали, изработване и тестване на устройства. Това гарантира създаването на фини и функционални устройства с висока степен на еднородност.

В допълнение към научния компонент проектът има за цел да развие потенциала на човешките ресурси в полупроводниковата индустрия. Екипът провежда образователни дейности, за да обучи следващото поколение специалисти, необходими за работа с модерни технологии.

Джуди Ву отбелязва, че целта им е да създадат мемристори, които могат да функционират като неврони и синапси, което ще позволи създаването на невроморфни схеми. Това ще доближи технологиите до способността на мозъка да решава проблеми, да разпознава образи и да взема решения бързо и ефикасно.

Инициативата открива нови хоризонти за изкуствения интелект и бъдещата електроника, като същевременно създава основа за обучението по полупроводници.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.