От държавната АЕЦ "Козлодуй" най-накрая разкриха защо са наели луксозни апартаменти за 700 000 лв. Това е една история, която ние от “Господарите” проследихме в началото на месец декември и още тогава писахме, че става дума имоти до язовир “Батак”.
Апартаментите се намират във вилен комплекс “Хебър” и ще се предоставят на работниците за профилактика и възстановяване на здравето. Причината държавното дружество да прибегне до наемането на апартаменти за над 700 хил. лв. е, че лечебно-възстановителните процедури в почивно-оздравителния комплекс “Леденика”, собственост на централата, са прекратени през 2023 г.
Това става ясно от отговор на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов на въпрос на депутата от ДБ Ивайло Мирчев, пише Economic.bg.
Работната среда
Допълва се, че АЕЦ “Козлодуй” е предприятие със специфични условия на труд, в среда с йонизиращи лъчения. До момента от процедурите в базата “Леденика” са се възползвали редица работници първа и втора категория на труд. От юни миналата година обаче тази възможност не съществува.
“АЕЦ ”Козлодуй", като стратегически обект от национално значение, следва да поддържа висококвалифициран, компетентен и експертен персонал – необходимо условие за безопасната експлоатация на блоковете в условията на дългосрочния им жизнен цикъл“, се казва в документа.
Въпросът е обаче дали не идва скъпичко, особено при наемане, вместо направо да се купи… Изглежда като поредната схема, но дано да не е така! Основният въпрос е има ли кой да провери дали това е най-изгодното? Има ли кой да провери спазени ли са всички законови процедури по избор на въпросните имоти?
Тук не бива да оспорваме възможността на работниците да почиват в модерни имоти, тези хора имат служебни задължения, каквито повечето от нас нямаме, така че е редно да бъдат компенсирани поне някак. Но е хубаво да се замислим за въпросните 700 000 лева и как ще се похарчат.
Подробности
Иначе ит централата са избрали комплекс “Хебър” край язовир “Батак” след постъпило предложение от “Булфарма”, мажоритарна собственост на Михаил Тиков. Не става ясно имало ли е други такива, а само че предложението от частната фирма идва “в контекста на необходимостта от предоставяне на възможност за почива и отдих на персонала”.
Допълва се, че за целта пазарни консултации не са провеждани, тъй като "в конкретния случай е сключен договор за наем на недвижимите имоти, който е извън приложеното поле на Закона за обществените поръчки, съгласно чл.13, ап.1, т.4“ – той гласи, че ЗОП не се прилага при придобиване или наемане, независимо с какви финансови средства, на земя, съществуващи сгради или други недвижими имоти, или права върху тях.
И веднага се питаме - дали точно това не е използваната вратичка, за да бъдат похарчени едни пари? Ако е така, не е ли редно да се обсъди промяна на закона? В крайна сметка всеки един държавен лев трябва да се харчи абсолютно целесъобразно и премислено.
От отговора става ясно обаче, че в договора за луксозните имоти влиза не само наемът, а има и допълнителни услуги. Те включат освен целогодишната възможност за възстановяване на здравето на работещите в централата в комплекс “Хебър” и осигуряване на специализирани медицински услуги в медицински комплекс “Софиямед”. Тези допълнителни услуги са включени в договора като клаузи след одобрение от ръководствата на АЕЦ-а и “Български енергиен холдинг”. Според закона обаче предоставянето на услуги е обект на обществена поръчка.