Сигнализирай!

Медици от Спешния център в София заплашват с масови оставки

Gospodari.com
Gospodari.com
Преди 21 часа
180
0

Медици от Спешния център в София заплашват с масови оставки. Причината e нападението над охранителя в първия ден от новата година и мярката на задържания по случая, информира NOVA.

Софийската районна прокуратура освободи от ареста нападателя и му повдига обвинение за лека телесна повреда по хулигански подбуди. А това предизвика недоволството на медиците от Спешния център. Те казват, че нападенията срещу тях зачестяват, като само за последната година са били 15. Затова и възнамеряват да подадат оставки.

Пуснаха от ареста мъжа, нападнал охранител в "Спешна помощ", вероятно ще се размине само с глоба

Определянето на телесна повреда е описано в раздел Втори от Наказателния кодекс. Там се казва, че „Телесната повреда е средна, ако е причинено: ..... счупване на челюст или избиване на зъби, без които се затруднява дъвченето или говоренето;”. 

Според съдебно-медицинската експертиза охранителят е с „лека телесна повреда” – удрян е с юмруци и ритници, има два избити зъба и рана на брадичката.

За юристите обаче това е „средна телесна повреда”.

Избиването на два зъба, особено когато изцяло ги няма, почти винаги води до загуба на дъвкателна способност или невъзможност, затруднява се говоренето или дъвченето. В 99% от случаите трябва да бъде средна телесна повреда това, дори да е частично счупен зъбът”, казва адвокат Росен Рашков.

Съдебните-медици обясняват, че техните експертизи описват състоянието на пациента, но резултатът може да се промени, ако травмите продължат да оказват влияние на здравословното състояние.

В зависимост от всеки отделен случай ние, съдебните лекари, преглеждайки дадения пациент, преценяваме дали става въпрос за избиване на зъб, който наистина затруднява дъвченето и говоренето, т.е. за средна телесна повреда или пък за избиване на зъб, който е с нарушена дъвкателна функция още преди инцидента”, обясни доц. Александър Александров, началник на клиниката по съдебна медицина при УМБАЛ „Александровска”.

Създадена с указ на Цар Борис Трети столичната „Бърза помощ” е най-старото звено за спешна помощ в България и второто в Европа. 90 години след създаването си обаче е в риск да остане без медици заради зачестилите случаи на нападения и агресия върху тях.

Охранителите първи се събраха и заговориха за това, че може би масово ще напуснат, защото не се чувстват защитени. Тук работата е екипна и екипите също, а и всички служители на Спешна помощ, се присъединяват към тях. Не ми се иска да стигаме до там”, каза Катя Сунгарска, говорител на ЦСМП- София.

Това ще доведе до липса на спешна грижа, защото за нормално дежурство в София са нужни 80 спешни екипа, а към момента работят едва 12.

Смятам, че е дошло времето, в което санкциите за подобно поведение да бъдат драстично завишени и да се прилагат с цялата строгост на закона”, заяви Катя Сунгарска. А според съдебни медици, необходими са и промени в Наказателния кодекс 

Отдавна би трябвало да се направи една актуализация и нова интерпретация на медико-биологични квалифициращи признаци, такава е била направена от юристите в „близката” 1979 година”, заяви доц. Александър Александров.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.