Кремъл е във възторг от идеите на Тръмп за Канада и Гренландия
Кремъл е във възторг от идеите на Тръмп за Канада и Гренландия. Директните контакти между Москва и новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп вече започнаха и Кремъл с известно удоволствие наблюдава как външнополитическите изявления на новия американски лидер и неговия антураж създават напрежение между Вашингтон и най-близките му съюзници.
Изявленията на Тръмп, че иска да присъедини Канада и Гренландия към Съединените щати (при това дори с военна сила във втория случай), създават "напрежение" сред Запада и "всичко това играе за нас", казва руски служител пред The Moscow Times, пише Mediapool.
"Забележките на Тръмп бяха подарък за кремълската пропаганда, оправдаваща анексирането на Крим и нахлуването в Украйна. Това ни позволява да кажем, че всичко е възможно, старите правила вече не работят. Вижте, дори САЩ, които определят тези правила, сами не са готови да ги спазват", казва руски дипломат пред The Moscow Times.
Така че в известен смисъл всичко, което екипът на Тръмп прави досега, е допълнително потвърждение на възгледите за света и международната система, които Русия под управлението на Путин насърчава, казва настоящ руски правителствен служител пред Thе Moscow Times: "Ние разглеждаме всичко, което се случва, в изключително позитивен план".
"Всичко това много се харесва на Владимир Путин, защото създава допълнителни точки на напрежение между САЩ и техните съюзници. А това е и страхотна история, която позволява на Путин да оправдае действията си с тези двойни стандарти", съгласява се Александър Габуев, директор на Carnegie Russia-Eurasia Center в Берлин.
Русия следи отблизо претенциите на Тръмп за Гренландия
Ако Тръмп продължи да настоява на своята реторика, това в крайна сметка може да доведе до спад в подкрепата за Украйна и да дестабилизира ситуацията в други части на земното кълбо, казва Борис Бондарев, бивш съветник на постоянната мисия на Русия към ООН в Женева.
"Това може да принуди европейските съюзници на САЩ да решат къде да насочат не толкова богатите си ресурси – да подкрепят Украйна или да ги запазят за себе си, защото кой знае? Всичко това може да повлияе и на хода на войната в Украйна. Освен това Китай, Индия и други страни изучават това. Има много хора по света, които са готови да преначертаят границите, просто им дайте воля", отбелязва Бондарев в интервю за YouTube канала Breakfast show.
Диалогът между Кремъл и новата администрация на САЩ „на екипно ниво вече е стартиран“ през ноември-декември 2024 г. и "пряк контакт между Путин и Тръмп също вече е осъществен", разказали пред The Moscow Times двама руски служители с пряко отношение към външната политика на Кремъл. Според тях Кремъл и екипът на Тръмп умишлено не са оповестили факта за началото на диалога и са го отричали по всякакъв начин след появилите се съобщения в медиите, за да избегнат натиск от страна на американския истаблишмънт върху бъдещия президент на САЩ.
"И нашите, и екипът на Тръмп са се поучили от миналото, когато безразсъдството и липсата на сдържаност доведоха до скандала с намесата в изборите и в крайна сметка сериозно ограничиха свободата на действие на Тръмп", обяснил служител.
Миналата седмица Кремъл и новоизбраният президент на САЩ обявиха, че искат да проведат среща след встъпването в длъжност на Тръмп. Всяка страна обаче подчерта в изявление, че желанието е изразено от другата страна. По-късно Тръмп каза, че подготовката за срещата вече е започнала.
След встъпването в длъжност фактът на комуникацията може да бъде оповестен публично без риск и интензивността на диалога "значително ще се увеличи", каза източник от руското външно министерство пред The Moscow Times.
"Психологически за нас ще бъде по-лесно да взаимодействаме с този отбор. Но дали възстановяването на контактите ще доведе до някакви сериозни положителни промени е открит въпрос“, добави дипломатът.
След победата на Тръмп на изборите Кремъл и външното министерство започнаха процес на избор на най-подходящия служител за ролята на главен преговарящ на Русия с новата администрация във Вашингтон. Подготвеният списък обаче не е окончателен, тъй като изборът ще бъде направен лично от Путин. Източник на The Moscow Times очаква, че Путин ще назначи един от най-близките си и доверени хора като основен „работен кон“, който да играе срещу Кийт Келог. "Списъкът включва топ фигури от руското външно министерство или администрацията на руския президент, или, което е много вероятно, една от висшите фигури, която е свързана със специалните служби, и може би някой, който е работил с Путин още в Санкт Петербург", завърши руският дипломат.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!