Оставките в Сърбия не успокоиха напрежението, протестите продължават (видео)
Оставките в Сърбия не успокоиха напрежението, протестите продължават. Сръбският президент Александър Вучич е под все по-силен натиск, след като антикорупционните протести в страната ескалираха и във вторник доведоха до оставките на премиера Милош Вучевич и кмета на Нови Сад Милан Джурич.
Протестите избухнаха заради трагедията в Нови Сад, когато през ноември миналата година 15 души загинаха при срутване на местната жп гара и оттогава набират все повече сила.
През нощта срещу вторник двама студенти бяха нападнати на улицата в Нови Сад от неизвестни лица, което доведе до падането на кабинета, пише Mediapool.
"Кметът на Нови Сад и аз се смятаме за обективно отговорни за случилото се в Нови Сад“, каза сръбският премиер в оставка.
Президентът Александър Вучич се опитва да удържи напрежението с оставката на премиера Милош Вучевич, който е председател на управляващата Сръбска прогресивна партия. Той зае партийния пост на мястото на Вучич, който отказа да се кандидатира.
Освен това Вучич обяви, че ще подпише документите за помилване на 13 студенти и преподаватели, срещу които прокуратурата е повдигнала обвинения заради участието им в антиправителствени протести и акции на гражданско неподчинение.
Сръбският премиер подаде оставка
Оставка на премиера
Премиерът Вучевич, който е роден в Нови Сад, обясни, че е бил потресен от случващото се в родния му град, където бяха пребити двама студенти.
Студент и студентка от медицинския факултет залепили стикер върху кофа за боклук пред сградата на Сръбската прогресивна партия, призовавайки за протест на 1 февруари в Нови Сад.
Тогава от централата на партията излезли двама непознати мъже, които нападнали младежа.
"Аз мисля, че политиката, която следвам, политиката на партията, която ръководя, трябва да покаже най-висока степен на отговорност в нашето общество. И затова след това, което се случи тази нощ в Нови Сад, реших да подам оставка като министър-председател", каза подалият оставка Вучевич.
Той допълни, че е разговарял тази нощ с президента Вучич за своето оттегляне.
Вучич опитва да овладее напрежението
В извънредно обръщение към нацията сръбският президент Александър Вучич каза, че до няколко дни ще подпише документите за помилването на студентите.
"Досега като президент не съм взел решения за помилвания", каза сръбският държавен глава.
"Ако няма друго решение, ще бъда готов да подпиша документите за помилване от наказателно преследване, най-късно до сряда ще ги подпиша", добави Вучич.
Свалянето на съдебната отговорност от протестиращите беше едно от исканията в първите дни на социално недоволство в Сърбия, след като на 1 ноември 2024 г. в Нови Сад се срути бетонната козирка на жп гарата и 15 души загинаха.
Останалите три искания на протестиращите са: търсене на наказателна отговорност и потвърждаване на самоличността на нападателите срещу участници в протестните акции, достъп до пълната документация за реконструкцията на жп гарата в северния сръбски град и повишаване с 20 на сто на бюджета за образование.
По време на обръщението си сръбският президент Александър Вучич прочете четирите искания на студентите и каза, че според него всички са изпълнени.
Вучич каза още, че е важно в сръбското общество да започне да се разговаря, защото по думите му през последните три месеца е създадена атмосфера, която не устройва никого.
Президентът напомни, че са изминали почти 90 дни от трагедията в Нови Сад и че управляващите и институциите са положили усилия, за да окажат помощ на семействата на пострадалите.
"През предходните три месеца направихме всичко възможно да помогнем с каквото можем, включително на семействата на загиналите, както и да установим причините за трагедията. Прокуратурата повдигна 13 обвинителни акта срещу отговорните лица", каза президентът на Сърбия.
Вучич се обърна към председателката на сръбската Скупщина Ана Бърнабич и я призова да възстанови диалога с опозицията.
На свой ред Бърнабич, която също присъстваше по време на обръщението на сръбския президент каза, че от утре започва разговори с представителите на всички парламентарни групи.
Според приоритетите на управляващите в Сърбия в пленарната зала трябва да бъде гласуван закон за евтини жилища за младите хора и закон за ограничаване на високите банкови лихви, който засяга всички сръбски граждани.
И двата проектозакона бяха лансирани лично от сръбския президент Александър Вучич в разгара на антиправителствените протести.
Протестите
Повече от два месеца студенти блокираха над 60 факултета в страната и участваха в различни акции на гражданско неподчинение с искане за наказателна и политическа отговорност заради смъртта на 15 души при падането на козирката на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември миналата година.
Представителите на властта до вчера твърдяха, че всички искания на студентите са изпълнени.
Студентите обаче настояват, че исканията им са изпълнени частично и че спирането на занятията и изпитите във факултетите продължава за неопределено време.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!