Сигнализирай!

Ето как държавата даде 360 000 лева за съмнителен 4-дневен онлайн курс за медици

Gospodari.com
Gospodari.com
30.01.2025 г.
894
0

Ето как държавата даде 360 000 лева за съмнителен 4-дневен онлайн курс за медици - разкрива разследване на OFFNews. Става дума за онлайн курс „Бъдещето на органните трансплантации от трупни и от живи донори“. През 2024 г. у нас са регистрирани 16 донорски ситуации. Извършени са 22 бъбречни трансплантации, сърдечните трансплантации са две, а чернодробните - десет. Общо 34 трансплантации - скромна цифра, която ни изпраща на дъното в европейската статистика за този вид животоспасяваща дейност. В същото време, в листата на чакащите за нов орган броят дните си 831 души.

За незапознатите в детайли с процесите на донорството и трансплантациите би било полезно да разберат кой управлява тези процеси и носи отговорност за срамното последно място. И от кого зависи ще живеят ли чакащите за трансплантация.

Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН), по-известна като "медицинската ДАНС", съвместява и функциите на Агенция по трансплантациите. От септември 2023 г. изп. директор на "Медицински надзор" е Иванка Динева. В това си качество тя отговаря за изпълнението на Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите 2024 г.–2028 г. и усвояването на парите по нея. Пари от бюджета на Министерството на здравеопазването.

Дали министерството контролира разходите по собствения си бюджет, вероятно е предмет на друго разследване, но медията проверява как се усвояват средствата по споменатата Национална програма от ИАМН.

Първата част на разследването на OFFNews показа, че през миналата година, само за три месеца, са похарчени близо 430 000 лв. за популяризиране на донорството.

Не по-малко скандални обаче са и данните за усвоените средства за обучение на медицински специалисти. За тях медията научава след запитване по Закона за достъп до информация (ЗДОИ), в което иска да разбере какви курсове са проведени през 2024 г. Става дума за период от три месеца.

Така стига до златния курс - 4-дневно онлайн обучение, за което ИАМН е платила внушителните 358 871,34 лева.

Финансов план и реални разходи

Във финансовия план на Програмата за изминалата 2024 г. за обучения на медицински специалисти - координатори по донорство и трансплантолози са били заложени 630 000 лв. Заради късното приемане на документа от Министерския съвет, предвидените средства са редуцирани и за обучения на медицински специалисти от ИАМН са утвърдени 596 031 лв.

От отговора на Агенцията се разбира, че от тях са изхарчени 593 799,95 лв. За тази сума са обучени 98 специалисти.

"Медицински надзор" изтъкват, че за разлика от предишни години, през 2024 има сериозен ръст на проведените обучения и предоставят данни за сравнение: през 2021 г. са обучени 44 души, през 2022 г. - 19, а през 2023 г. - 44. Колко коректно е подобно сравнение може да се спори, предвид факта, че по-голяма част от цитираните години преминаха в ограничения заради пандемията.

Обучителните курсове

Обучителните курсове, които агенцията организира и плаща, са два типа - онлайн и присъствени. За присъствените от ИАМН уверяват, че поемат не само таксата за обучението, но и пътните разходи, и разходите за настаняване, "защото много от болниците не могат да си го позволят".

В периода октомври - декември 2024 г. е проведен първи онлайн модул „Осигуряване на органи“ на Магистърската програма по донорство и трансплантации на органи, тъкани и клетки, провеждана от Института по донорство и трансплантации, Барселона, Испания. Участие са взели 21 "медицински специалисти от лечебните заведения, които активно участват и имат опит в процесите по донорство и трансплантация". За онлайн модула са платени 82 144,86 лв. - средно по 4000 лева на участник.

Други 13 медицински специалисти са участвали в международен курс (присъствен) за напреднали по управление на осигуряването на трансплантации, организиран от Института по донорство и трансплантации, Барселона, Испания. Не се споменава конкретен период на обучението, но изразходените средства са в размер на 103 015,25 лв., средно 7924 лв. за участник.

Проведен е и теоретико-практически курс за органна експлантация/трансплантационна хирургия в Турция, в който са взели участие 9 медици. Изразходени са средства в размер на 31 147,81 лв. или средно 3460 лв. за участник.

В периода 14-17 ноември в Медицинския университет във Варшава, Полша, е проведен Международен мастър клас по управление на донорството, вземане и запазване на бъбреци за трансплантация. В този мастър клас са участвали 7 лекари, изразходените средства са 16 053,30., средно 2293 лв. на участник.

От 3 до 6 ноември в Брюксел е проведен Майсторски клас "Перфузия на черен дроб", в който е взел участие доц. д-р Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология на Военномедицинска академия. Неговото обучение е струвало на Агенцията 2567,39 лв.

Златният онлайн курс

В два поредни уикенда през ноември 2024 г. е проведен и обучителният онлайн курс „Бъдещето на органните трансплантации от трупни и от живи донори“. Курсът е организиран от Centro Consorzi (Консорциум център) Италия и в него са обучени 47 медицински специалисти. За този курс ИАМН е платила 358 871,34 лв. Впечатлена от солидната сума, платена за онлайн курс, медията изпраща второ запитване по ЗДОИ.

В него се пита как е избран Centro Consorzi; какъв е опитът на центъра в организирането и провеждането на специализирани медицински курсове; какво включват платените 358 871,34 лв.

Според отговора на "Медицински надзор" центърът е авторитетна институция и място за обучение на медицински кадри със седалище Белуно. Проследена е дългата му история от създаването през 1981 г. до наши дни, цитирани са сертификати, сред които ISO 9001 в сектора на образованието, акредитация за обучение (код А0068) за продължаващо, висше и задължително обучение. Внушителни са и цитираните сътрудничества с центрове и специалисти в областта на трансплантациите. Сред примерите впечатляват Националният център за трансплантация в Италия и трансплантационният център в Падуа.

Какво показа проучването на OFFNews

След солидните аргументи на Агенцията за избора на изпълнител, медията решава да разгледа сайта на Centro Consorzi и присъствието му в социалните мрежи.

Там не попада на курсове за преквалификация; езикови курсове; курсове за професионално ориентиране за завършващи средното си образование в сферата на дървообработването; лаборатория, която учи как да управляваме времето и приоритетите си; коучинг курсове за развитие на потенциала; семинари за животновъдството; курсове за безработни, кранисти, мотокаристи и дърводелци; обучения за предприятия и собственици на малък и семеен бизнес, курсове по безопасност.

Медията не открива курс, свързан с медицината, макар и по оказване на първа помощ.

От отговора на ИАМН става ясно още, че сред експертите, които работят в Консорциум центъра, има адвокати по медицинско право, хирурзи, социолози, има дори референт от полицията – експерт по първа помощ след престъпления и координатор по въпроси на психологическата подкрепа на семействата на жертвите с фокус върху възможностите за донорство на органи.  

Сред посочените специалисти особен интерес предизвика проф. д-р Роберто Тарони, който повече от десетилетие се подвизава у нас и е част от екипа експерти на Centro Consorzi. "Медицински надзор" го презентира като "психолог и социолог, специалист по психосоциални въпроси при донорство и трансплантациите, оказване на психологическа подкрепа за семействата на донорите и реципиентите".

Според сертификат от онлайн курса, именно проф. Тарони е организатор и модератор на проведеното обучение.

Професорът има собствен сайт, активен е в социалните мрежи и не е трудно да се узнаят подробности за личността му. Оказва се, че той има минало на "зелена барета" от Regimento dei lagunari "Serenissima" - иначе казано Полк "Серенисима" (италиански полк от морската пехота). От сайта му става ясно, че има практика като психолог, хипнолог, социолог, университетски преподавател и коуч, HR; организатор и модератор на обучения за мултидисциплинарни възможности и "преодоляване на предизвикателства".

Следвал е в IUSVE - Istituto Universitario Salesiano Venezia (Папски Селезиански университет). Има магистратура по психология от ЮЗУ Благоевград през 2020 г., където дипломната му работа е на тема "Психодиагностика на феномена "даровити деца".

От Facebook профила на Роберто Тарони става ясно, че освен в Италия и България, той оперира и в някои съседни страни като Сърбия например.

Особено колоритни са видеата му в TikTok, където професорът е много активен - често рекламира възможности за обучения, за стартиране на бизнес и печелене на пари (на лични). 

Още щрихи към професионалните му изяви добавя профилът в LinkedIn. Оттам се разбира, че освен организатор на курсове и работа по проекти в Centro Consorzi, г-н Тарони е преподавател във Висшето училище по сигурност и икономика (ВУСИ) в Пловдив, където води курсове по "Криминалистика - Национална сигурност" и "Бизнес и мениджмънт".

Тъй като в сайта на ВУСИ не се открива информация за преподавателския състав, медията позвънява в Учебния отдел на висшето училище. Задава въпрос дали проф. Тарони е преподавал или преподава там. След няколко безрезултатни разговора, в които нито потвърждават, нито отричат. Обещават да върнат обаждане, което така и не се случва.

Медията изпраща запитване и до самия Роберто Тарони по повод опита му като организатор на специализирани медицински обучения - били то онлайн или на живо. До момента не е получила отговор. Слабо подозрение предизвиква титлата "професор", но няма информация за професурата му, поради което не може да се твърди със сигурност, че "Медицински надзор" са разчели съкращението "prof." пред името на Тарони като научна степен, а не като указание, че е само преподавател, каквато е традицията в чуждите учебни заведения.

Изпратени са въпроси и на Centro Consorzi, в които се иска информация за проведения курс, броя участници в него и потвърждение за посочената от ИАМН цена. Отговор няма.

Какво са учили 47-те участници в курса?

Според данните на "Медицински надзор" проведени са  два онлайн курса - за трансплантация на органи от трупен и за трансплантация на органи от жив донор. В първия курс е споделен опит на специалисти по установяване на мозъчна смърт, разгледани са етичните и правни аспекти в управлението на процеса при вземането на органи за донорство.

От агенцията подчертават, че "всяка тема е разделена на подтеми, представени от лекторите с използване на слайдове и видео материали, задаване на въпроси от участниците (устно и писмено), споделяне наблюдения и провеждане на дискусии".

Подробно са представени и всички аспекти на трансплантацията от жив донор - от функционирането на информационната система до организацията на времето до трансплантация и компенсацията на донора, ако има несъвместимост с реципиента; етичните аспекти и възможни казуси при живото донорство; хирургична трансплантационна техника.

"Този втори курс също беше разделен на подтеми, винаги съдържащи интерактивна част - задаване на въпроси от участниците (устно и писмено) и споделяне на наблюдения, използване на слайдове и видеоклипове. Осигурен бе превод на български/английски/италиански език, което създаде възможност за пълноценно възприемане на лекционния материал и активно участие на българските лекари, които срещат затруднения с ползването на медицински английски език, както и създаде улеснения за висококвалифицираните преподаватели, които предпочитат да представят презентациите си на италиански език", пишат от "Медицински надзор".

Всеки участник е получил Сертификат за преминат успешно обучителен курс, издаден от Centro Consorzi и одобрен от UNIDOLOMITI – Академичен център за високи постижения в района на Белуно.

Отзивите от курса, които стигат до медията са споделени с уговорката "не ме цитирайте", не ги публикуваме. Стои въпросът доколко курс за хирургични техники онлайн може да бъде полезен? 

Интересно сравнение

За 4-дневния онлайн курс  „Бъдещето на органните трансплантации от трупни и от живи донори“, в който са участвали 47 медици Изпълнителна агенция "Медицински надзор", е платила 358 871,34 лв. или по 7613 лева (3892,69 евро) за участник.

Междувременно цената на едноседмичен присъствен курс на Академията по белодробна трансплантация във Виена е 4500 евро на човек. Тази цена включва настаняване в четиризвезден хотел, посещение на всички курсове, присъствие на всички трансплантации през седмицата на курса, лабораторно обучение, обучителни материали, осигурен обяд през всички дни, официална вечеря за "добре дошли" и гала вечеря.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.