Сигнализирай!

Как селският туризъм стана модерен

Gospodari.com
Gospodari.com
30.01.2025 г.
485
0

Да напазаруваш от фермерския пазар и да отскочиш до някое райско кътче на село за уикенда – днес приемаме тези възможности за даденост, но преди десетилетие малцина бяха чували за селски туризъм или можеха да се снабдят с храна директно от производител.

Зад тази промяна стои и създателката на платформата за селски туризъм Pendara.bg Гергана Кабаиванова. 

През годините Гергана оглавява няколко граждански инициативи, подкрепящи малките производители и домакините на село. С работата си помага на стотици бизнеси да достигнат до повече клиенти, а българските традиции да намерят своето място в съвременния свят. Това, което започва като личен стремеж на една майка да осигури чиста храна за децата си, днес е платформа, която свързва хората с техните корени чрез храна и културни преживявания.

От загрижен родител до двигател на промяна

Гергана има дългогодишен опит като маркетинг експерт в големи козметични компании, но преди 12 години поема по съвсем различен път. Всичко започва с един прост, но съдбоносен въпрос: Как да осигури на синовете си истинска, чиста храна?

Търсейки отговор, открива нещо по-голямо – връзката между производителите на село и градските потребители е почти прекъсната. Това я подтиква да действа. Заедно с група съмишленици основава сдружение „Устойчиво общество“, с които през 2013 г. организират първия фермерски пазар в Пловдив. За броени години инициативата се превръща в национално движение, което променя начина, по който хиляди българи мислят за храната си.

През 2016 г. Гергана прави следващата стъпка – създава фондация LocalFood.bg, за да помогне на малките селскостопански производители да преодолеят административните пречки и да намерят пътя си към повече потребители. Но идеята не спира дотук – постепенно към чистата храна се добавят кулинарни и туристически преживявания, които съживяват местните традиции и свързват хората с корените им.

Така се ражда Pendara.bg – най-голямата платформа за гастрономически туризъм в България. Тя дава на градските хора възможност не просто да опитат традиционни ястия, а да станат част от автентичния селски живот – да месят хляб, да приготвят сирене, да научат стари занаяти и да усетят духа на българското село.

Фермерските пазари бяха създадени в отговор на интереса на активните хора в България да търсят директна връзка с производителите“, споделя Гергана. 

И когато този модел се установи като успешен в България, започнахме да тестваме нови идеи. В момента Pendara.bg вече е не само общност, но и платформа за взаимодействия с потребителите и предлагане на нови начини да се свържат с природата, с корените, с личното отношение на производителите“, допълва тя.

Как селският туризъм стана модерен

Допреди няколко години идеята за ваканция на село беше екзотична, а днес все повече хора търсят автентични преживявания далеч от градския шум. В основата на тази промяна стои Гергана, която не просто свързва туристите с местни домакини, а изгражда цяла екосистема, в която малките производители и семейните къщи за гости намират своето място.

Тази трансформация не би била възможна без дългосрочното партньорство между Pendara.bg и Фондация „Америка за България“. Вече осем години платформата помага на фермери, занаятчии и малки предприемачи да развиват своите бизнеси, да популяризират занаятите си и да привличат повече посетители.

Но подкрепата не спира дотук. Гергана работи активно и с институциите, за да улесни живота на хората, които съхраняват и предават българските традиции. През 2021 г. изготвените от нея насоки за фермерските пазари и стандарти за безопасност в къщите за гости бяха официално приети от Министерството на земеделието – важна стъпка към облекчаване на административните тежести за малките производители.

Но за Гергана най-голямата награда не са законодателните промени, а срещите с хората. Неслучайно любимата ѝ част от работата е да обикаля страната, да открива нови таланти и да насърчава домакините да споделят своите знания с гостите.

За да създадеш наистина запомнящо се преживяване, трябва да надградиш традицията с личен почерк, дълбоко разбиране за аудиторията и културата, трябва и смелост да предложиш нещо различно. Силата е в детайлите, историите и твоето желание да създаваш не просто ястия, а истински моменти“, казва тя.

България беше включена в "52 места, които да посетите" на New York Times

Да дадеш криле на предприемчивите

Pendara.bg не просто свързва градските хора със селото – платформата помага на малките предприемачи да разкажат своята история и да превърнат традицията в устойчив бизнес. Благодарение на нея десетки занаятчии и производители вече вървят по този път. Сред тях са Casa Kakau, пивоварна Rhombus в Пазарджик, биоразградимите дъвки Shen на Дарина Сотирова, Jasmin Coffee Roastery във Варна и сладкарница Art & Tart в София. Историите им показват как с правилните знания и насоки – от умения за дигитален маркетинг до стандарти за безопасност на храните – малките производители могат не просто да оцелеят, а да просперират.

Но Гергана гледа и към бъдещето. През март 2025 г. тя стартира шестдневен курс за гастрономически гидове в партньорство с популярната кулинарна блогърка и майстор-готвач Мария Жекова и HRC Кулинарна академия в София. Ако имате интерес – побързайте, местата са ограничени.

Новата програма ще обучи специалисти по гастрономически туризъм, които ще разказват не само за вкусовете на България, но и за историите зад тях. Курсът ще включва обучение за приготвяне на регионални специалитети, работа с читалища и организиране на потапящи кулинарни преживявания – всичко, което превръща храната в автентично пътешествие.

Гостите не просто трябва да опитат местната храна – те трябва да преживеят целия ѝ път“, казва Гергана. И допълва: „От фермата до трапезата, от ръцете на производителите до спомените, които ще носят със себе си“.

Мост между минало и настояще

За Гергана Кабаиванова търсенето на нови домакини и работата с местните хора са сърцето на нейната мисия. „Откривател съм на нови Баба Дешки“, казва тя с усмивка, споменавайки едно от емблематичните лица за селския туризъм в България.

Сред нейните открития са Миродинка Василева от кюстендилското село Гърляно, която посреща гостите си с попарник и скроб, и Невсе Сирак от село Рибново, която пресъздава уникалния ритуал „гелина“ – традиционна сватбена церемония в Родопите.

Миродинка, която първоначално е скептична към идеята да приема гости, превръща дома си в уютен етнографски кът, след като Гергана ѝ изпраща първите посетители. Днес тя предлага на гостите си не просто храна, а потапяне в историята – от носенето на традиционни носии до възстановки на местни обичаи.

Невсе, млада майка и ръководител на Ансамбъл – село Рибново, кани гостите да станат част от ритуала „гелина“, който включва традиционни носии и богата празнична трапеза.

Може би хората, които четат публикациите ми харесват това, което правя, чисто емоционално и решават, че искат да се свържат с тази емоция“, споделя Гергана. „Това е естествена връзка, която води до дългосрочни партньорства“, допълва тя.

Незабравими преживявания с Pendara.bg

Pendara.bg предлага специално подбрани приключения, които разкриват богатството на българските традиции. Сред тях са:

На гости у Миродинка с попарник и скроб – приготвяне на традиционни специалитети и възстановка на местни обичаи заедно с домакините.

Ритуал „гелина“ в Рибново – пресъздаване на автентична родопска сватба, където гостите могат да облекат традиционни носии и да се включат в обреда.

Урок по кулинарен патриотизъм в Кюстендилско – посещение на местна мандра, доене на крави и приготвяне на млечни продукти по стари рецепти.

Пикник край Дунав в село Байкал – дегустация на местни сирена, меса и вина, както и работилница за приготвяне на мамалига.

Всяко преживяване е потапяне в автентичната българска култура, което носи не само наслада за небцето, но и емоция, история и усещане за принадлежност.

С поглед към бъдещето

Селският туризъм в България продължава да се развива, а Гергана остава сред неговите най-страстни радетели. Тя не просто подкрепя местния бизнес, а вдъхновява нови поколения домакини да разказват историите на своите предци.

Мечтата ѝ? Pendara.bg да превърне България в разпознаваема световна гастрономическа дестинация, която не само привлича туристи, но и съхранява и предава уникалните български традиции.

Попарникът на Миродинка – вкусът на домашния уют

Това ястие е сърцето на моята трапеза, защото събира уюта на дома и богатството на простите, но истински продукти“, споделя Миродинка Василева от село Гърляно. Приготвя се от царевично брашно, мляко, яйца, мая, краве масло и малко захар. А когато есента почука на вратата, добавяме и сварена тиква, за да стане питката още по-сочна и ароматна.

След изпичане, попарникът се чупи с ръце на едри залци и се разпределя в голяма тепсия. Заливаме го обилно с препържено масло и олио, докато ароматът изпълни стаята и те пренесе в друго време. Отгоре поръсваме щедро сирене и хрупкави пръжки – всеки залък носи различна наслада.

През зимата попарникът стопля душата, когато го хапваме със зелева чорба, а през лятото е свежо удоволствие с кисело мляко или мътеница. Вкусът му е като малка кулинарна загадка – всяка хапка е различна, всеки залък разказва нова история. Трудно е да му се наситиш, докато не опиташ всяка възможна комбинация.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.