Сигнализирай!

Лекарства продължават да изчезват от българския пазар (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
26.03.2025 г.
351
0

В рамките на последните две години от пазара у нас са изчезнали над 300 лекарства за различни онкологични заболявания, намаляване на холестерола и други. Някои от тях нямат алтернатива.

20 000 просрочени заявления чакат решение на ТЕЛК

Пред NOVA изпълнителният директор на Българска асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова сподели, "Това са лекарствата които най-често провокират недостиг, затова ние алармираме институциите постоянно – че се дължи на тези процеси на изтегляне на лекарствата постоянно от България и апелираме за повече внос. Притеснителното е, че информацията за това, че е преустановена доставката или продажбите на тези лекарства е трудно достигаща до лекарите".

Сигналите за липсващи лекарствени продукти стават все повече, това потвърждава и Сдружението за развитие на българското здравеопазване.

Председателят на УС на Сдружение за развитие на българското здравеопазване Боряна Ботева също коментира, "Имаме много сигнали от пациентии, че липсва едно от основните лекарства за лечение на ревматоиден артрит. То се използва и в онкологията – имаше алтернативна инжекционна форма, но тя е по-скъпа и второ, доколкото разбирам и тя започва да изчезва от аптеките".

"Проблемът е в цялостната лекарствена политика, защото системата е свръхрегулирана и съответно има механизъм за гарантиране бюджет на здравната каса, нормално е фирмите да изтеглят своите лекарства", добави Ботева.

Антибиотиците за деца до 7 г. стават безплатни от 1 юли

Това е причината Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства да разработва приложение, което показва кои лекарства са с преустановени доставки.

Ботева продължава, “Тъй като когато се изпише лекарство, което вече го няма, и пациентът тръгне да го търси, може да загуби дни наред в обикаляне на аптеки дори много по-нататък да се разбере, че лекарството вече обективно го няма в България, се стига до парадоксални ситуации. Затова ние искаме да скъсим пространството и да няма пролуки между предписване на терапия, започването на прилагането ѝ. И именно лекарят ще каже дали един медикамент може да бъде заменено с друго или не”.

Допълнителна информация за продажбите на лекарствени продукти може да се намери на официалната страница на Изпълнителната агенция по лекарствата.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.