Путин иска да организира "демократични избори" в Украйна - щял да преговаря само с друго правителство на страната
Руският президент Владимир Путин заяви, че Украйна трябва да бъде поставена под „временна администрация“, която да позволи провеждането на нови избори и подписването на мирни споразумения. Изявлението беше направено по време на негово посещение в Мурманск и породи остри реакции заради поредния опит на Кремъл да се представи като арбитър в конфликт, който сам е започнал.
Според Путин, такава администрация можела да бъде създадена под егидата на ООН, с участието на САЩ, европейски държави и, разбира се, „партньорите и приятелите“ на Русия. Целта – да се проведат „демократични избори“, да се излъчи „жизнеспособно правителство“, с което Москва да подпише „легитимни“ мирни договори, признати от целия свят.
Звучи миролюбиво – ако изключим факта, че това идва от лидер, започнал пълномащабна агресия срещу Украйна, анексирал територии със сила и водещ военни действия вече над три години.
Фактите:
Украинският президент Володимир Зеленски бе избран през 2019 г. с огромно обществено доверие – над 70% от гласовете.
Конституционно, избори не могат да се проведат по време на въведено военно положение – каквото е в сила в Украйна от 24 февруари 2022 г., когато започна руската инвазия.
Русия многократно се опитва да подкопае легитимността на Зеленски, включително чрез пропаганда, фалшиви референдуми в окупираните територии и дипломация тип „насилник предлага мир“.
Предложенията на Путин идват, след като украинската армия продължава да оказва съпротива, а западната подкрепа за Киев остава силна, макар и подложена на вътрешнополитически напрежения в някои държави.
Реакциите
Международната общност реагира с резерви към предложението на Путин. Мнозина го възприемат като опит за подкопаване на украинската независимост и суверенитет. Европейските лидери продължават да подкрепят Украйна, като предоставят военна и хуманитарна помощ, и настояват за намиране на мирно решение чрез дипломатически средства, което да уважава териториалната цялост на страната.
Reuters
Предложението на Путин предизвика остри реакции и в Украйна. Президентът Зеленски нарече руските твърдения "фантазии" и подчерта, че Украйна няма да приеме условия, които нарушават нейния суверенитет.
Путин предлага "демокрация", все едно вълк предлага на овцете избор – със зъби или с нож
Предложението на Владимир Путин е част от традиционната руска стратегия: да представиш агресията си като "мисия по стабилизиране", а окупацията – като "гаранция за мир". Очевидно руският президент забравя (или нарочно игнорира), че Украйна е суверенна, независима държава, която сама решава кога и как да провежда избори. Не е анекс към Руската федерация, нито територия под международен мандат.
Опитът да се наложи външна администрация и да се организират избори „под надзор“ е цинична подмяна на международното право, която напомня по-скоро на режими от XX век, отколкото на XXI век демократични процеси. Да не говорим, че в самата Русия демократични избори отдавна са пародия, а властта на Путин – изградена върху репресии, пропаганда и ликвидиране на опозицията.
Истинската цел на подобно предложение е ясна: легитимиране на руското военно присъствие в Украйна, разделяне на страната, налагане на удобна власт и блокиране на евроатлантическата интеграция на Киев.
Но нека си припомним: никой не е канил Русия да организира украинската демокрация. Нито украинският народ, нито международната общност. И със сигурност – не след три години бомби, разрушени градове, депортирани деца и десетки хиляди жертви.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!