Мъж с психични проблеми от години тормози жителите на цял квартал във Враца (видео)
Във Враца от години мъж с психични проблеми тормози жителите на най-големия жилищен квартал. След нападенията мъжът редовно е изпращан на лечение, но винаги се връща и проблемите продължават.
Здравното министерство се среща с протестиращите работници в психиатриите
По информация на NOVA събота вечерта домоуправителката Лидия Лазарова открила входа на блока, покрит с кръв, а мъжа – ранен. Собственик на заведение го закарал в болницата и потърсил майката на мъжа, но тя отказала да дойде. По-късно мъжът избягал от лечебното заведение. Според хората се е наранил, счупвайки прозорец в дома си.
В понеделник вечерта ситуацията се повторила. Линейка пристигнала и открила мъжа целия в кръв и неадекватен. Медиците го откарали, но полицията не се отзовала. Лазарова споделя, „Видяхме, че той е целия кървав. Беше неадекватен и не можеше да ходи. Натовариха го. Извикахме полиция, но тя не дойде. Оттогава не сме го виждали. Разбрахме, че е приет в психодиспансера”.
Синоптиците след побоя в "Мургаш": Нападателят беше чисто гол, боят продължи 1 час (видео)
Румен Младенов твърди, че е бил нападат от болния му съсед. „Каквото и да кажа за него, все ще е отрицателно”. Друга потърпевша споделя, че мъжът уринирал пред вратата ѝ, повръщал, блъскал и вдигал шум с часове.
Маргарита Тодорова, собственик на магазин в близост, коментира, „Какво да направим? Институциите ги няма. Казват, че майката отказва да се грижи за него. Прокуратурата твърди, че няма право да го настани в психиатрия за постоянно – само за 3 или 6 месеца”.
Майката, убила децата си във Вакарел, не носи отговорност за действията си
От МВР са обяснили, че изпълняват задълженията си по закон, от прокуратурата обаче отбелязват, че в закона няма точни нормативни указания как се подходи към човек с такова заболяване, след като е минал лечение в клиника.
Ситуация във Враца е пореден тревожен пример за проблемите в грижата за психичното здраве у нас. От години един човек с тежки психични разстройства създава опасност за себе си и околните, но институциите не могат да осигурят трайно решение. У нас психичното здраве често остава на заден план, а системата за лечение е неефективна – краткотрайни хоспитализации не решават проблема, а липсата на подкрепа за семействата само влошава ситуацията. Надяваме се, че скоро ще бъдат намерени дългосрочни законови решения.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!