Сигнализирай!

Държавата се постара да усложни живота на бизнеса още повече с нови регулации

Gospodari.com
Gospodari.com
14.04.2025 г.
1204
0

Националната агенция за приходите (НАП) започва поетапно въвеждане на международния стандарт за електронен обмен на данъчно-счетоводни данни SAF-T (Standard Audit File for Tax), разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Този стандарт ще стане задължителен за всички фирми в България в рамките на следващите пет години.

Какво представлява SAF-T?

SAF-T е унифициран електронен формат за подаване на счетоводни и данъчни данни към приходната администрация. Той включва информация за:

  • Счетоводни сметки, движения и салда
  • Всички счетоводни операции в хронологичен ред
  • Начислени данъци
  • Данни от документи за покупки и продажби
  • Информация за клиенти и доставчици
  • Данни за плащания и начина на плащане
  • Дълготрайни активи и материални запаси

Фирмите ще трябва да подават тази информация ежемесечно до 14-то число на следващия месец, както и годишно и при поискване от НАП.

Поетапно въвеждане

Внедряването на SAF-T ще се осъществи на етапи:

  • От 1 януари 2026 г.: Задължително за големите предприятия, които отговарят на критериите на Закона за счетоводството и са регистрирани в Териториална дирекция на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители“.
  • До 2030 г.: Поетапно обхващане на всички фирми, включително средни, малки и микропредприятия, регистрирани по ЗДДС.

Реакции от бизнеса

Работодателските организации изразиха сериозни опасения относно увеличената административна тежест и необходимостта от допълнителни ресурси за спазване на новите изисквания. Счетоводителите предупреждават, че ще се наложи наемане на допълнителен персонал за ръчно въвеждане на данни, поради липсата на единен електронен формат за фактуриране и банкови нареждания. Съществуват и притеснения относно сигурността на предаваната информация.

В отговор на тези опасения, бизнесът призовава Министерството на финансите и НАП да облекчат други бюрократични задължения, като например подаването на дневници по Закона за ДДС.

Въпреки предизвикателствата, НАП счита, че въвеждането на SAF-T ще повиши прозрачността и доверието между приходната администрация и бизнеса, както и ще помогне за изваждането на страната от сивия списък за пране на пари.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.