И тази година няма да пращаме делегация за Благодатния огън
Започна страстната седмица, в която християнският свят си припомня пътя на Христос към кръстната му смърт. В очакване на едно от чудесата на църквата – слизането на Благодатния огън, Светият синод реши: и тази година българска делегация няма да пътува и да донесе огън от Светите земи заради конфликта там. Това не е първата година, в която Българската православна църква няма своя делегация към Светите земи, но Благодатен огън се пази в много храмове и манастири у нас.
Благодатен или Свещен е огънят, който се запалва всяка година на Възкресение Христово в храма "Възкресение Христово", построен точно върху Божи гроб в Йерусалим. Православните християни вярват, че това запалване става по свръхестествен начин. Този огън в първите минути след запалването има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря.
Според традицията на православието Свещеният или Благодатният огън е чудо, което се случва всяка година в деня преди Великден. Синя светлина се появява в гробницата на Иисус Христос обикновено от мраморната плоча, покриваща мястото, върху което се смята, че е било положено тялото на Спасителя за погребение.
Междувременно у нас се прави и деветото в историята на Българската православна църква мироварене, 75 години след първото. Всяко кандило във варненския храм „Свети Атанасий“ гори без почивка вече година. Защото съхранява искрица от Благодатния огън, а с това и спомена за чудото и надеждата за спасение, разказва NOVA.
"Но не това е най-важното – по-важното е ние в сърцата си да носим огъня на Христовата вяра", обясни ставрофорен иконом Дончо Александров.
За всеки храм у нас Страстната седмица е време на очакване: на Благодатния огън, на Възкресението, а този път и на новоосветено миро. По традиция веднъж на всеки около 10 години – в началото на Страстната седмица, в България се вари, а след това и освещава миро.
Патриарх Даниил освети съдовете, за да бъдат изсипани в тях първо светена вода, вино и маслинен елей.
"Един човек може и в приготвянето на храна да види ритуалност, но тази храна като я вкуси – тя дава живот", каза патриархът.
През първите три дни от Страстната седмица докато се вари миро, духовници непрестанно ще четат евангелски текстове.
Като инженер-химик и биотехнолог по образование, йеромонах Доситей е сред тези, които следят целия процес на мироваренето.
"Използва се чист, натурален зехтин, чисто вино, в което се правят екстракти от ароматни билки – например борови връхчета, корени от валериана, от ружа, жълт кантарион, използват се ароматни смоли. Във Велика сряда варенето трябва да приключи", обяснява Доситей.
За да може, осветено на Велики четвъртък, мирото да стане част от едно от седемте тайнства на Църквата.
"Началото на този процес у всеки един човек, когато се кръсти, е в тайнството „миропомазване“ – там се дава дарът на Светия Дух", обясни йеромонах Доситей.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!