<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=190282" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Столична общ...

Получаването на нова лична карта, след като старата е открадната е (не)възможна мисия

20 Юли 2023
0 805

Получаването на нова лична карта, след като старата е открадната е (не)възможна мисия. Липсата на документа означава, че при посещение в районно полицейско управление с цел издаване на нов документ човек трябва да бъде задължително с придружител.

Не допуснаха избирател да гласува заради счупена лична карта

Ето един нагледен пример какво се случва когато имаш нещастието да бъдеш ограбен в градския транспорт. На 23 май след пътуване към центъра на града Станимир установява, че калъфът му с лични документи и карти липсва, разказва Дневник. Вероятно вследствие на кражба. В същия ден се свързва със 7-мо Районно полицейско управление в район “Младост”, за да му пояснят процедурата по обявяване на личната карта за невалидна. Както и с банката си, за да блокира банковата карта. На следващия ден посещава районното управление, където попълва форма, с която личната карта се обявява за невалидна. Но тъй като е национален празник няма как да подаде искане за преиздаване на личната карта.

Плащането (не)възможно

Прави опит няколко дни по-късно, носейки със себе си пари в брой и единствения си личен документ – международен паспорт, изтекъл през 2021 г. Чакайки реда си за подаване на документи разглежда листовете с информация по стената около вратата на стаята. От един от тях научава, че от февруари 2023 г. плащанията на административни такси по преиздаването на лични документи може да бъде направено по 2 начина:

  • с банкова карта на място
  • чрез плащане на съответната такса в Easy Pay.

Детайлът тук е, че за подобно плащане от Easy Pay изискват представяне на… лична карта или друг валиден документ за самоличност.

“Изчаках реда си, за да проверя информацията и със служителите в стаята. Любезната служителка, на която попаднах, потвърди написаното пред вратата – не мога да платя в брой. На въпроса ми какво би трябвало да направя в тази ситуация, след като не мога да платя в брой при тях. А нямам лична карта, която да представя пред Easy Pay, за да приемат плащането ми, служителката опита да смекчи нелепата ситуация, в която бях. Посъветва ме да отида в Easy Pay, където може би бих попаднал на разбрана касиерка”, разказва Станимир.

Касиерката, на която попада, обаче спазва правилата на веригата и изисква валиден личен документ, който той няма как да представи. На въпрос какво следва да направи получава отговор: “Трябва да ангажирате някого да плати вместо вас”. В крайна сметка ангажира свой близък и процедурата се задвижва. Подава документи за издаване на нова лична карта, срещу която получава бележка с входящ номер.

Обяснението на МВР: луфт от няколко месеца

От Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) потвърдиха, че ситуацията с желаещите да им бъдат издадени нови лични документи е затруднена. По тяхна информация причината е, че в столицата са изтекли договорите за наем на банките, които са в близост до гишетата за издаване на нови документи. Така се е получил луфт преди подписването на нови договори. Това каза говорителят на дирекцията Светослава Костадинова, но не коментира причините за забавянето.

И тя посочи като алтернативен вариант възможността за плащане през Easy Pay, която обаче – както вече стана известно – също създава трудности. “Надяваме се до края на годината този проблем да бъде решен”, заяви говорителят на СДВР. Така се очертава влязлото в сила от февруари изискване да създава на гражданите затруднения близо година.

Получаването на нова лична карта, след като старата е открадната е (не)възможна мисия
снимка: iStock

Гражданин ли е човек без документ

Подмяната на лична карта вади наяве още един проблем. Как човек се легитимира в периода от подаването на нужните данни за документ за самоличност до получаването на личната карта. Ако не притежава международен паспорт или шофьорска книжка, които не са задължителни.

“Тъй като досега не съм изпадал в ситуация, в която да нямам никакъв валиден личен документ, очаквах, че в процедурата по презумпция трябва да се издава някакъв временен документ за удостоверяване на самоличността на гражданина”. Това разказва Станимир за второто препятствие, на което се натъква.

Единствената информация на получения от него талон бил за входящия номер на заявката, срока на изпълнение и датата на завеждане на документите. “Попитах дали няма и друг, по-информативен, документ, с който да мога да се легитимирам при нужда. Докато не стане готова новата ми лична карта. Отговорът беше: “За съжаление, не. Този талон не замества личен документ при нужда”, казва Станимир.

Служителката единствено го съветва да проверява редовно сайта на МВР, тъй като понякога документите стават по-бързо от стандартните 30 дни за изработване.

Законът за българските лични документи не урежда казуси като този на Станимир. Според чл. 13, ал. 1, 2, 3 от закона, който бе посочен от СДВР като описващ такива случаи, временна карта за самоличност се издава само на тези, на които е наложена забрана за напускане на пределите на страната, съответно документите им са отнети.

Според адвокат Людмил Рангелов това е един от проблемите в законодателството, свързан с някои процедури. Те са до такава степен утвърдени, че не са изрично записани. По думите му би следвало органите на реда да издават удостоверение, в което фигурират трите имена и ЕГН на подалия заявка за нова лична карта.

Бившият вътрешен министър Емануил Йорданов смята, че такова удостоверение се издава за гласуване на избори. Издаването му е уредено в чл. 263, ал. 1 от Изборния кодекс и се прави за избиратели, чиито документи за самоличност са с изтекъл срок на валидност. Или когато по други причини са подали заявление за издаване на нов документ за самоличност. И документът не е получен към изборния ден. Удостоверението обаче е валидно само за изборния ден.

По-уредено в законодателството е издаването на документи за самоличност, заместващи паспорта. Сред тях са временен паспорт и служебен лист за преминаване на границата. В него е посочено, че удостоверяването на самоличността на българските граждани може да става с документи като дипломатически паспорт. Както и служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност, свидетелство за управление на МПС. Не е упоменато обаче как следва да се легитимираш, ако не притежаваш такива. В същото време са предвидени санкции – ако не бъдат представени валидни документи пред органи на реда, глобата е между 50 и 300 лева.

И така, изводът остава само един – бъдете максимално внимателни и пазете личните си документи с цената на всичко. Защото иначе трудна хамалогия в справянето с МВР Ви очаква.

Получаването на нова лична карта, след като старата е открадната е (не)възможна мисия

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции