<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=223161" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Когато обърк...

Разпространиха споразумението между “Булгаргаз” ЕАД и турската “Боташ”, подписано лично от служебния енергиен министър

10 Април 2024
0 13958

Групата “Българските елфи” разпространи споразумението между “Булгаргаз” ЕАД и турската енергийна компания “Боташ”. Тогавашният служебен енергиен министър Росен Христов е подписал неправомерно споразумението. Към него е прикачена прилежаща комуникация и с Владимир Малинов – изпълнителен директор на „Булгартрансгаз” и настоящ министър на енергетиката.

Малинов е сочен за главно действащо лице в проекта “Турски поток”, с който Русия пренася газ, заобикаляйки Украйна. Проектът няма разклонение за снабдяване в България и бе изграден за рекордно кратък срок и за сметка на българската държава. В него са вложени близо 3 млрд. лв. Според “Капитал” тъкмо Малинов започва да нарича проекта “Балкански поток”, което по-късно е упорито използвано от Бойко Борисов.

Разпространиха споразумението между “Булгаргаз” ЕАД и турската “Боташ”, подписано лично от служебния енергиен министър
кореспонденция межу Владимир Малинов и Деница Златева. Източник: Facebook / BG Elves

Управляващите, начело с ГЕРБ, са знаели, че с “Турски поток” помагат на Путин срещу Украйна (видео)

Казусът “Боташ”

Споразумението за покупка на природен газ с енергийната компания “Боташ” е подписано на 30 декември 2022 г. Срокът в него за осигуряване на достъп е от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035.

В послествие става ясно, че Росен Христов се е подписал, без да има такова право, тъй като то е между „Боташ“ и „Булгаргаз“. Шефът на „Булгаргаз“ се е подписал впоследствие. Също така договорът е съгласуван в МС за по-малко от 24 часа и то не от всички министерства, а само от 9.

Българската компания не получава достъп до турската преносна мрежа, а само право да разтоварва танкери на конкретно посочен терминал. Както и да получи същото количество природен газ на границата си, в точка Странджа/Малкочлар.

За тази “услуга” държавната компания се ангажира да плати 3.8 млрд. лв. само за такси на “Боташ” за периода на споразумението, което е за 13 години. Независимо дали внася газ или не. Не е ясно и как е определена тази цена.

За разлика от “Булгаргаз”, турската “Боташ” получава пълен достъп до българския газов пазар и преносна мрежа. Като дори ще има право да доставя на крайни клиенти, като може да измести изцяло “Булгаргаз”. Компанията ще заплати на българската страна само 138 млн. евро (270 млн. лв., или 14 пъти по-малко) за целия 13-годишен период на споразумението. Не е ясно как се формира и тази цена.
При прекратяване на споразумението “Боташ” има право на неустойка, която е равна на пълния размер на дължимите такси за целия оставащ срок, или 3.8 млрд. лв. към момента. “Булгаргаз” няма право на неустойки.

Разпространиха споразумението между “Булгаргаз” ЕАД и турската “Боташ”, подписано лично от служебния енергиен министър
1-ва страница на споразумението.

300 милиона лева на година и недобри условия за България в споразумението между “Булгаргаз” и “Боташ”

Проверки и разследвания

От министерството на енергетиката обясняват, че са направили проверка по документи на сключеното споразумение. Докладът е предаден в Народното събрание. По темата в края на юни м.г беше изслушан и бившият енергиен министър Румен Радев, който обяви че не са открити нарушения.

Въпреки че реално не е договор, споразумението е в сила. Първият танкер разтоварен в Турция е получен на 18 април 2023. Тогава там присъства бившият служебен енергиен министър Росен Христов и изпълнителният директор на “Булгаргаз” Деница Златева.

В последствие, през декември 2023 г е сформирана и временна парламентарна комисия, която следва да изясни и анализира условията по споразумението и ефекта му върху енергийната система на България.

Създават временна комисия за сделката между “Булгаргаз” ЕАД и турската “Боташ”

В мотивите към проекта на решение се посочва, че още към момента на подписването на споразумението в медиите се е появила информация, която, според вносителите на проекта, е поставила под съмнение ползите от споразумението. Тя е дала основание да се мисли за дългосрочни финансови щети за българската държава и за възможни щети на българския газов пазар. Поставени са под въпрос и правомощията на тогавашното служебно правителство относно подписването на сделката.

В резултат комисията решава да даде на прокуратурата всички документи по “скандалния договор”, както и отговорните лица от служебното правителство, в това число и ръководството на „Булгаргаз“. Това заявява Борислав Гуцанов от „БСП за България.

Видео: Bulgaria ON AIR

Разпространиха споразумението между “Булгаргаз” ЕАД и турската “Боташ”, подписано лично от служебния енергиен министър

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции