Сигнализирай!

Окръжната прокуратура в Русе се самосезира след нашия репортаж

Gospodari.com
Gospodari.com
06.12.2016 г.
18
0

Окръжната прокуратура в Русе се самосезира след наш репортаж за трагичен инцидент с починал пациент от заразена кръв. По случая ще се извърши задълбочена проверка. Случаят поема прокурор Надежда Митева. В момента тече вътрешна проверка в УМБАЛ в крайдунавския град и проверка на здравното министерство. 

 

 

Пациентът е починал в Специализираната болница за активно лечение по пневмо- фтизиатрични заболявания в Русе, но десетина дена преди това, при лечение в УМБАЛ, му е било направено въпросното кръвопреливане. Проверява се защо никой не е изследвал кръвта за малариен плазмодий и дали вината е в Центъра по трансфузионна хематология към русенската болница или в Кръвния център в Плевен, където кръвта се изпраща за изследвания.

 

Заразената кръв е била дадена от чуждестранен студент при кръводарителска акция в Русенския университет "Ангел Кънчев" на 8 ноември. Младежът е съобщил, че преди време е боледувал от малария, което трябва да е отбелязано в анкетната карта от лекарския екип.

 

Оттам е изпратена в Плевен, където е изследвана само за заболяванията хепатит, сифилис и СПИН. Върната е в болницата в Русе и е прелята на пациента. Когато той постъпва в тубдиспансера с пневмония, лекарите установяват, че е носител на малариен плазмодий. На 30 ноември пациентът почива, а близките му отказват аутопсия. Така не може да се установи със сигурност дали маларията е оказала влияние за леталния изход.

 

Двете болници, замесени в случая, излязоха днес с публични изявления по темата. От самия кръвен център в Русе отказаха коментар отделен от изявлението на директора на университетската болница д-р Иван Стоянов.

 

Той обясни, че е информиран за случая, но няма потвърждение, че смъртта на пациента е свързана с кръвопреливането със заразената кръв.

 

"Фактите са, че има взета кръв от човек, който има данни, че носи причинителя на маларията, че тая кръв е преляна на човек, който е починал в диспансера. Тя отива в центъра в Плевен, но според законовите правила за вземане на кръв и кръвопреливането не се изследва в кръводарителния център в Плевен за малария", обясни д-р Стоянов.

 

Според управителя на белодробната болница д-р Светослав Дачев, отговорът трябва да бъде даден от кръвния център.

 

"Проблемът не е при пациента, за съжаление, починал е, но така или иначе проблемът е в тази последователност от събития, които касаят вземането, изследването на тази кръв и доставката й до леглото на болния. Пациентът има малария, дали тази малария е допринесла за смъртта му или не, това е въпрос от друг разговор, друга компетентност. В този случай нашата болница няма връзка въобще със заразяването, с вземането на кръвта, с пропуска, който е направен на ниво взета кръв, тъй като момчето е казало, че е боледувало от малария в неговата анкета. Няма връзка с перфектно свършена работа от гледна точка на диагностиката“, коментира д-р Дачев.

 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Репортажи

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.