<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=113046" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Доц. Кунчев: Т...

Те нямат сили дори да плачат. Умиращите деца на Йемен

24 Декември 2021
0 1069

Те нямат сили дори да плачат. Умиращите деца на Йемен.

Те нямат сили дори да плачат. Умиращите деца на Йемен
Снимка: Reuters/Khaled Abdullah

Добър знак е, когато децата могат да крещят. Защото много от тях вече нямат сили дори и за това. С разширени от глад очи, измъчени лица и ръце като щеки малчуганите лежат безмълвни в легълцата с решетки. Вече нямат сили дори да плачат и биват изкуствено захранвани – ако въобще е възможно все още да им се помогне. Тези снимки на агенция Ройтерс от една болница в Йемен показват недвусмислено кои са най-силно засегнати от глада в страната, пише Дойче веле.

ООН показа как 6 милиарда долара от Илон Мъск могат да помогнат в борбата с глада

„Искаме тази война да спре. Тогава бих могъл да си намеря работа и да изхранвам семейството си, а децата ми да живеят. Но ако това нещо продължи, всички ще умрем“, казва отчаяният баща на едно недохранено момиченце.

Здравно обслужване почти няма

Болницата в Ходейда, където е настанена неговата дъщеря, е препълнена, а медицинското обслужване в Йемен е в колапс. Шефът на клиниката вече се чуди къде да настанява малките пациенти. „Отделението за недохранени деца е пълно“, казва той. Недохранени деца вече се настаняват и в спешното отделение.

Те нямат сили дори да плачат. Умиращите деца на Йемен
Снимка: Reuters/Khaled Abdullah

“Това, което най-много ме тревожи като майка, е че половината от децата под 5 години имат забавен растеж, който не може да бъде наваксан“, казва ръководителката на Международната организация за миграция (IOM) в Йемен Криста Ротенщайнер. „Това означава, че тези деца ще си останат психически и физически недоразвити. За мен това е едно загубено поколение“, допълва тя

“Хуманитарната ситуация в страната продължава да се влошава. Общо 20 милиона души, една трета от населението на страната, се нуждаят от помощ. След толкова години война икономиката е съсипана, има висока инфлация. Храна се намира, но повечето хора не могат да си я позволят“, казва още Ротенщайнер.

Те нямат сили дори да плачат. Умиращите деца на Йемен
Снимка: Reuters/Khaled Abdullah

А краят на войната не се вижда – включително и поради това, че тя се подклажда отвън. В Йемен бунтовниците хути се сражават срещу отряди на избягалия в чужбина президент Абдрабо Мансур Хади. Саудитска Арабия подкрепя привържениците на Хади чрез бомбардировки от въздуха, а бунтовниците хути получават помощ от Иран. Наблюдателите наричат това задочна война, в която Иран и Саудитска Арабия се борят за надмощие в региона.

ООН пред трудни решения

Летището в столицата Сана е разрушено от бомбардировките, така че хуманитарни помощи вече не могат да бъдат изпращани по въздуха. Което още повече влошава ситуацията. В същото време сериозно са намалели парите за помощи на ООН. „Кризата с пандемията намали вноските на отделните държави. През тази година Обединените нации са получили едва половината от средствата, от които се нуждаят. А това означава, че трябва да вземаме трудни решения на кого да помагаме и на кого не“, казва Криста Ротенщайнер.

Те нямат сили дори да плачат. Умиращите деца на Йемен
Снимка: DPA/Mahammed Mohammed

Катастрофа в Афганистан: масов глад, бедност, безнадеждност

От Обединените нации определят случващото се в Йемен като най-голямата хуманитарна криза на нашето време. Надеждите, че гладуващите деца на Йемен могат един ден да изградят наново държавата си, са малки. Заради намалелите постъпления от Световната програма по прехраната към ООН обявиха, че са принудени да съкращават помощите за нуждаещите се. От януари 2022 година ще бъдат намалени дажбите на 8 милиона души, а други 5 милиона, които са застрашени от гладна смърт, ще продължат да получават пълната дажба храна. Но без допълнително финансиране за Програмата на ООН по прехраната новите съкращения ще бъдат неизбежни.

Те нямат сили дори да плачат. Умиращите деца на Йемен

Източник: Дойче веле

Снимки: DPA/Mahammed Mohammed, Reuters/Khaled Abdullah

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции