<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=187645" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Закриха смет...

В името на националната сигурност: Китай спира износа на материали за чипове

04 Юли 2023
0 599

В името на националната сигурност: Китай спира износа на материали за чипове, предаде “Дневник”.

Държавата обяви, че ще наложи ограничения върху износа на някои продукти от галий и германий от 1 август. Металите се използват основно за направата на чипове в полупроводниковата индустрия.

Ограниченията върху износа на редки елементи, които Пекин класифицира като стратегически, са предприети на фона на обмисляни от Белия дом нови рестрикции върху доставките на високотехнологични микрочипове за Китай като част от усилията да се предотврати използването им за укрепване на китайската армия, пише Reuters.

В името на националната сигурност: Китай спира износа на материали за чипове
Снимка: iStock

Мерките ще се прилагат за осем продукта, свързани с галия. Това са съответно галиев антимонид, галиев арсенид, галиев метал, галиев нитрид, галиев оксид, галиев фосфид, галиев селенид и индо-галиев арсенид.

Забраната се отнася и за шест продукта, производни на германия. Съответно – германиев диоксид, германиев епитаксиален растежен субстрат, германиев слитък, германиев метал, германиев тетрахлорид и цинково-германиев фосфид.

Износителите ще трябва да преминат през процедури за получаване на лицензи за износ, съобщава китайското търговско министерство.

Чипове в мозъка ще помагат на слепи хора да “прогледнат”, а на парализирани – да чувстват

Представител на американски производител на полупроводници каза пред Reuters, че компаниите бързат да реагират на обявените нови мерки, макар цените им да скочиха веднага след съобщението.

Китай е доминиращият производител на галий и германий в света. През 2022 г. най-големите вносители на продукти от галий от Китай са били Япония, Германия и Нидерландия, съобщи китайската медия “Цайсин”, позовавайки се на митнически данни. Най-големите вносители на продукти от германий са Япония, Франция, Германия и САЩ.

Колко точно произвежда Китай?

Германиевите руди са редки и повечето германий се произвежда като страничен продукт от производството на цинк и от летлива пепел от въглища.

Китай произвежда около 60% от германия в света според европейската асоциация Алианс за критични суровини (CRMA), а останалата част идва от Канада, Финландия, Русия и Съединените щати.

В името на националната сигурност: Китай спира износа на материали за чипове
Снимка: iStock

Галият се намира в следи от цинкови руди и боксит, а металният галий се получава при обработката на боксит за получаване на алуминий. Около 80% се произвеждат в Китай. Малки количества произвеждат Япония, Русия и Южна Корея.

Галият се използва за производството на галиев арсенид – за използване в електрониката. Само няколко компании – една в Европа, а останалите в Япония и Китай, могат да го направят с необходимата чистота.

Какво е предназначението на германия и галия?

Металите се използват във високоскоростни компютърни чипове и за секторите на отбраната и възобновяемата енергия.

Микрочипове ни позволяват да плащаме с ръката си

Германият е ключов за оптичните кабели и се използва във високоскоростни компютърни чипове и пластмаси, както и в инфрачервеното лъчение.

Галият и неговите оксиди се използват във военни приложения като устройства за нощно виждане, както и сензори за сателитни изображения.

Полупроводниковите пластини, направени с галиев арсенид, могат да работят при по-високи честоти и са устойчиви на топлина, което ги прави предпочитани за нисковъглеродните технологии като слънчевите клетки.

Те произвеждат по-малко шум от силиконовите устройства, особено при високи работни честоти, което ги прави полезни в радари и радиокомуникационни устройства, сателити и светодиоди.

В името на националната сигурност: Китай спира износа на материали за чипове

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции