<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=172994" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Влизат в сила...

Върховният съд реши, че МОН е нарушило санкциите срещу Русия

01 Април 2023
0 126

Върховният административен съд заключи, че Министерството на образованието и науката е нарушило санкциите срещу Русия в областта на обществените поръчки, показва “СЕГА”.

МОН не отстранява рускат IT фирма от процедурата по кандидатстване, като същевременно ѝ предоставя нерегламентирано време, в което да може да оправи нередностите по документацията си. Междувременно, въпросната фирма “Софтлайн” прехвърля собствеността си, за да не попада под санкциите.

Първоначалното решение по случая е на КЗК. В последствие министерството на образованието го обжалва, но губи и обжалването пред върховния съд.

Върховният съд реши, че МОН е нарушило санкциите срещу Русия
източник: tadviser.ru

Финансовото министерство на САЩ e отхвърлило жалбата на Пеевски срещу санкциите по закона “Магнитски”

Какво се случва

„Софтлайн“ участва в поръчка на МОН за поддръжка на средата за дистанционно обучение, базирана на Google Workspace . Поръчката е обявена на 8-април, след като европейските санкции спрямо Русия в областта на обществените поръчки влизат в сила. Те ограничават сключването на договори с контролирани от руски дружества или граждани фирми. „Софтлайн“ подава декларация, че не нарушава тези ограничения. При проверка от страна на комисията обаче се оказва, че декларирането не отговаря на реалността. Към този момент 55% от капитала на фирмата „Софтлайн Холдинг ПЛС“ е контролирана от руския гражданин Игор Боровиков. На свое заседание на 26 август, 2022 г. комисията дава срок от 5 дни на фирмата да отстрани несъответствието. Тя предприема действия по прехвърляне на проблемните дялове и на 4 октомври уведомява МОН, че Игор Боровиков вече не е косвен мажоритарен собственик на фирмата.Това обаче става 2 месеца след първоначално обявения срок.

ВАС решава, че “Софтлайн” нарушава изискванията на регламента. Класирането на фирмата следва да бъде отменено, а процедурата – върната на етап преглед на представените документи.

В случая попада и фирма “Информационно обслужване”. Тя не установява, че “Софтлайн” не отговоря на изискванията на регламента и приема подадената от нея декларация за чиста монета. В резултат, двете компании подписват договор за близо 500 000 лв. преди прехвърлянето на собствеността.

Върховният съд реши, че МОН е нарушило санкциите срещу Русия

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции