<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=197879" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Над половина...

Всяка трета обществена поръчка в строителството с подбрани за победителя критерии

11 Септември 2023
0 214

Всяка трета обществена поръчка в строителството с подбрани за победителя критерии. Това показва изследване на Българския институт за правни инициативи, който е тествал специално разработен индекс на корупционния риск.

Индексът е разработен от Българския институт за правни изследвания на база на анализ на практиката на Върховния административен съд, Комисията за защита на конкуренцията, Агенцията за държавна финансова инспекция, Сметната палата, както и препоръки от международни организации.

Пилотното тестване е базирано върху представителна извадка от общо 166 процедури на обща стойност 259,9 милиона лева. Те са изтеглени на случаен принцип и са обявени в периода 1 януари 2020 година – 30 юни 2023 година.

Всяка трета обществена поръчка в строителството с подбрани за победителя критерии
Снимка: iStock

Поради представителния характер на извадката резултатите могат да бъдат отнесени към всички поръчки за строителство, които са възлагани от 28-те областни центрове в България, информира bTV.

Данните

23,75% е Индексът на корупционния риск при обществените поръчки, според получените данни.

96% от изследваните договори обществените поръчки в строителството се възлагат при стойности, които са близки до тавана на финансовия ресурс.

Тази стойност на индекса показва, че в немалка част от обществените поръчки са допускани отклонения от това, което законът предписва, обясни на пресконференция д-р Радостина Ангелова, директор на „Глобал Метрикс“. Според нея това е сериозна индикация за проблеми и нарушения в процеса на възлагане. Тя обясни, че границите на индекса се движат от нула до сто, като нула е идеалното състояние, в което няма риск от субективизъм и риск от каквито и да било корупционни практики.

Разследват проекти, за които ГЕРБ се хвалеше, а Борисов режеше лентички

Експертите са установили два типа лоши практики, които са най-разпространени по отношение на обществените поръчки в сектор строителство. Д-р Теодор Славев, ръководител на проекта в България, обясни, че 60 процента от обявените поръчки завършват с една оферта по различни причини – има един кандидат или другите са отстранени.

От общо 308 процедури 240 договора са сключени въз основа на подадена само една оферта.

Агенцията за обществени поръчки публикува публичните възложители, които са сключили договори за обществена поръчка въз основа само на една оферта. При по-малките общини това са сто процента от всички обществени поръчки за първото полугодие на т.г. За София те са 22,86%, Пловдив – 47,75%, Варна – 58,33%, Бургас – 77,92%.

10 000 лв. за пейка и 1000 лв. за кошче плаща Софийска община в скандална поръчка към строителни фирми?

Сред лошите практики, които бяха обобщени, са практики от типа: „Тука има – тука няма“. Т.е. възложителят не е качил цялата документация за дадена обществена поръчка. При тях често се публикува само техническа спецификация, няма протокол за избор, не се публикува и методиката за оценка. 

Следващата лоша практика е от типа: „Всеки сам си преценя“. При нея критериите, заложени към изпълнителя, позволяват субективност при интерпретацията за изпълнението или субективно интерпретиране при доказване на условията за съвместимост на кандидатите или на изискванията към техническото предложение.

Всяка трета обществена поръчка в строителството с подбрани за победителя критерии

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции