<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=193414" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: НАСА намери с...

“Замърсен с опасни химикали”: Въздухът на Международната космическа станция е отровен

11 Август 2023
0 264

“Замърсен с опасни химикали”: Въздухът на Международната космическа станция е отровен.

Група британски учени проведоха първото по рода си изследване на химическия състав на въздуха на Международната космическа станция (МКС). Оказало се, че атмосферата на станцията не само далеч не е стерилна. Тя е и по-замърсена, отколкото в средностатистическите европейски и американски домове.

Гледайте видеото, което Тото свали от канала си (видео)

"Замърсен с опасни химикали": Въздухът на Международната космическа станция е отровен

За да анализират състоянието на въздуха на МКС, учените използват вакуумните торбички от прахосмукачките, с които екипажът почиства въздушните филтри във вентилационната система на станцията. Въздухът на МКС се обновява до 10 пъти на час и всички фини прашинки, власинки, косми и трохи се утаяват или по предметите и стените на станцията, или по филтрите. Екипажът почиства филтрите около веднъж седмично. Няколко пълни с прах вакуумни торби от прахосмукачките са върнати на Земята и една от тях е изпратена в университета в Бирмингам.

Вредни

Оказа се, че концентрацията на потенциално опасни химически замърсители на въздуха на МКС може да надхвърли концентрацията на прах по подовете на домовете в САЩ и Западна Европа. На някои видове химикали концентрацията във въздуха на станцията е по-висока, отколкото в помещенията на Земята. 

Работата на учените показа, че към избора на материали за строителството на станцията и производството на оборудване за нея трябва да се подхожда внимателно и предвидливо. Екипажите ще трябва да вдишват микропластмаси с различна степен на агресивност. И това може да бъде предотвратено или сведено до минимум при етапа на проектиране.

Прах

В проби от прах от МКС са открити цяла гама от нежелани и дори опасни за здравето химически съединения. По-специално, полибромирани дифенилови етери (PBDE). Те представляват сравнително нов клас устойчиви органични замърсители на околната среда.

Това вещество придава огнеустойчивост на тъканите и се използва широко в производството на незапалими пластмаси. Концентрацията му не надвишава средните стойности за жилища на Земята. Но това не отменя факта, че присъствието му във въздуха в МКС е нежелателно.

Пробите

В пробите бяха открити и други добавки за забавяне на горенето. Като например бромирани забавители на горенето и фосфорорганични естери. Те се използват широко в електрическото и електронното оборудване, изолацията на сгради, мебелната тапицерия, тъканите и пяната. Редица от тези химични съединения се считат за потенциални канцерогени.

Повишената концентрация на микропластмаси във въздуха на МКС може да е свързана с условията на пребиваване в космоса, където радиацията може да окаже по-силно въздействие върху материалите, но няма научни изследвания за ускореното разграждане на популярни материали и пластмаси на борда на космическите станции. Те все още очакват своите изследователи.

Източник: Калдата

“Замърсен с опасни химикали”: Въздухът на Международната космическа станция е отровен

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции