<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=194911" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Северна Коре...

Заводи за олио у нас са пред затваряне заради липса на евтин слънчоглед

22 Август 2023
0 1055

Заводи за олио у нас са пред затваряне заради липса на евтин слънчоглед. Земеделските производители отказват да продават суровината на ниските борсови цени, няма внос и от Украйна, пише СЕГА.

Производителите на олио: Искаме си евтиния слънчоглед от Украйна

Предупреждението идва от Сдружението на производителите на растителни масла. Оттам се оплакаха, че земеделското министерство отказва диалог с тях. 

Преди седмица родните производители на слънчоглед призоваха местните заводи за олио да изкупят продукцията им, която залежава от миналата година. Износът на слънчогледово семе продължава да бъде проблем. Все още 690 хил. тона има в складовете от старата реколта. А след месец започва жътвата на новата реколта, която се очаква да е 2.1-2,2 млн. тона. 

“Българските земеделски производители отказват да продават слънчоглед на цени, които се определят от международния пазар в момента. Същевременно не може да се внася и суровина на пазарни цени от Украйна, като единствена възможност на този етап. Предприятията са пред затваряне заради липсата на суровина на пазарни цени. Това ще рефлектира върху един цял сектор, върху националната икономика и социалната политика”. Това заяви Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти.

Необходим е план за подкрепа

Преработвателите се надяват да бъде обсъден план с правителството. И да бъдат набелязани мерки, които да подкрепят българската маслопреработвателна индустрия в негативната ситуация с достъпа до суровина, в която се намира, подчерта Яни Янев.

Производителите на олио настояват при формиране на позицията на България да се вземе предвид, че в последните години непрекъснато се е увеличавал преработвателният капацитет на маслобойните в страната и те вече изпитват недостиг на собствено производство маслодайни култури, който в бъдеще ще се засилва. Към момента капацитетът на маслобойните е 3.5 млн. тона годишно и 1 млн. тона за производство на белен слънгочлед. Докато реколтата на слънчоглед е около 2 млн. тона годишно. 

На страната е необходим внос на слънчоглед от порядъка на поне 1.5 млн. тона годишно, който предвид на търговския баланс на района може да дойде в голямата си част единствено от Украйна. Това казват от сдружението на производителите на олио.

Заводи за олио у нас са пред затваряне заради липса на евтин слънчоглед
снимка: iStock

Реколта 2023

“В края на август стартира прибирането и реализацията на произведения слънчоглед реколта 2023. По оперативни данни на МЗХ  наличният слънчоглед от реколта 2022 година към началото на август  е от порядъка на 600 000 тона. Неяснотата около окончателната позиция на страната ни по забраната за внос на маслодайни култури от Украйна след 15 септември 2023 г. води до ограничено предлагане на налична суровина и създава напрежение на вътрешния пазар относно бъдещите изкупни цени от нова реколта. Предвид спекулативните очаквания на производителите за ръст на цените, не се очаква бързо освобождаване на този преходен запас. И вероятно страната ще приключи и предстоящата кампания отново с висок такъв. Съответно производителите не могат да разчитат на него”. Това посочват от сдружението на производителите на олио.

Тази невъзможност за адекватно планиране и подсигуряване на необходимите количества слънчоглед за преработка, поставят под риск ценовата стабилност на вътрешния пазар и българските потребители, предупреждават те.

Заводи за олио у нас са пред затваряне заради липса на евтин слънчоглед

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции