<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=193158" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Жертва на дом...

Близо 20 пъти Столична община премахва незаконен палатков лагер в елитен столичен квартал (РЕПОРТАЖ)

09 Август 2023
1 7386

Близо 20 пъти Столична община премахва незаконен палатков лагер в елитен столичен квартал. Мястото от репортажа не е индиански резерват или къмпинг на морето, а земя в кв. “Малинова долина”, район “Студентски град” в София. Там от години работници от новостроящите се сгради си опъват палатки, където живеят със семействата си. Работодателите не им осигуряват място за настаняване, а крайната бедност ги принуждава да се примиряват с абсурдните условия, в които са поставени. Освен че рискуват своето и здравето на децата си, те оставят и истинска “екологична катастрофа” на мястото, което обитават.

Репортерът ни Виктория Симеонова опита да разговаря с някои от обитателите на лагера. Един от тях сподели, че няма договор и не му се плаща, но работи на строителен обект на метри от палатките. Там открихме и други, които обаче отказаха коментар. Мъж с вид на отговорно лице пък твърди, че палатките нямали общо със строежите. Уви, истината е доста по-различна според районния кмет Петко Горанов.

Близо 20 пъти Столична община премахва незаконен палатков лагер в елитен столичен квартал (РЕПОРТАЖ)

Позицията на кмета

От 2020 година насам Горанов споделя, че са проведени близо 20 акции по премахване на палатките. Но за часове те отново се появяват. Във всяка акция участие взимат редица институции – Държавна агенция “Закрила на детето”, “Екоравновесие”, СДВР, 7-мо РПУ, представители на Столичния инспекторат и на общинската администрация. Уви, резултатът от акциите е единствено частично ограничаване на мащаба на лагера и разчистване на следите от него за кратко. От районната администрация са търсили съдействие и от Инепскцията по труда, които установили, че настанените там обикновено имат договори на 4 часа с работодателите си.

По думите на кмета основният проблем в случая е социалото положение на хората, принудени да живеят в такива условия. От една страна, виновни са институциите, които оставят строителите да експлоатират работниците без да им предоставят адекватно място за престой. От друга, самите работници получават помощи, а отглеждат децата си в незаконни палатки без ток, вода и канализация. Проблемът е по-мащабен, отколкото изглежда. А опитите за решаването му струват немалък ресурс за Общината. Ресурс, който може да се използва и по далеч по-добър начин, но се налага да се инвестира в премахване на незаконни постройки всеки месец, а понякога и по-често.

Ние ще сезираме и другите компетентни институции, за да потърсим трайно решение на проблема. А междувременно ни сигнализирайте за всякакви злоупотреби, измами и корупция на gospodari.com.

Близо 20 пъти Столична община премахва незаконен палатков лагер в елитен столичен квартал

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • Яз

    10 Август 2023

    И вие сте едни господари.... пълни смешници....

Реакции