<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=171173" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: В Световния д...

Инфлацията принуди европейците да спестяват, а българите да харчат

22 Март 2023
0 287

Инфлацията принуди европейците да спестяват, а българите да харчат. Това е заключението от голямото годишно проучване на BNP Paribas Personal Finance “Обсерватория 2023”, предаде “Дневник”.

В цяла Европа се усети инфлацията през последната година, макар и с различна сила. Въпреки че тя е по-ниска като процент в развитата част на Европа потребителите там реагират по-остро на нея от тези в Източна Европа.

Българите не са така чувствителни на опасенията, че даден вид стоки или ресурси може да не достигат, за разлика от западноевропейците. Дори по-голям процент от българите смятат да харчат повече отколкото да пестят през следващите 12 месеца.

Инфлацията принуди европейците да спестяват, а българите да харчат

Данните от голямото годишно проучване на BNP Paribas Personal Finance “Обсерватория 2023” показват точно това. Проучването е проведено онлайн сред 14 200 души в 15 страни от ЕС. Общо 54% от анкетираните казват, че покупателната им способност е намаляла през изтеклата година.

Държавата помага за инфлацията, а после си търси парите

Средно 46% от участвалите в изследването казват, че планират да харчат повече през следващите 12 месеца, а за България процентът е 57%. Намеренията на българите се простират не само върху насъщни стоки, но и за домашни уреди, мебели, стоки за ремонти. В тези графи намерението за потребление е почти двойно спрямо средното за ЕС.

“Това означава, че българите все още имат апетит да преследват плановете си, а не да ги отлагат”. Това коментираха експертите на банката.

Българите са винаги малко по-негативно настроени, въпреки че това не се вижда в начина на потребление. Този анализ прави Мария Мангърова, директор “Продажби и маркетинг” в банката. Освен това тя посочва, че за разлика от предходните изследвания “Обсерватория”, последното не поставя голяма разграничителна линия между източната и западната част на Европа.

Дава пример и с реакцията на такива негативи – като режим на тока във Франция, на което местното население е реагирало с шок, докато в България освен, че това не се е налагало, но и по исторически причини такова затруднение няма да бъде прието така тежко.

Годишната инфлация в България е скочила над четири пъти

Общо 55% от участниците в изследването очакват дефицит на някакви храни през следващата година. В България така мислят 35% от потребителите. И отново 3 от 4 европейци очакват, че ще има недостиг на някакъв ресурс докато българите са по-оптимистично настроени. Единствено повече българи – 57% очакват да има недостиг на горива, при средно за ЕС 54%. За недостига на газ, на вода, на петрол по-негативно настроени са в по-развитата част на Европа.

54% от европейците се притесняват и от недостиг на горива, а 53% – от прекъсвания на доставките на газ.

Според данните, средната оценка за състоянието на държавите се понижава до 4.9 от 10 възможни точки, което е близо до нивото от началото на 2021 г., когато беше разгара на пандемията. През 2022 г. 70% от хората са усетили чувствително покачване на цените, а 54% заявяват, че покупателната им способност е намаляла.

Инфлацията принуди европейците да спестяват, а българите да харчат

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции