Как празнуват абитуриентите в различните държави в Европа? (видео)
Абитуриентският бал е едно от най-вълнуващите събития в живота на всеки ученик. Той е момент на преход, символ на зрелостта и новото начало. В различните европейски страни този празник се отбелязва по различен начин – някъде с официален бал, другаде с народни танци, шествия или пък с по-скромни тържества. Въпреки културните различия общото между всички е радостта от завършването на училище и преминаването към нов етап от живота.
С наближаването на баловете у нас решихме да ви покажем как празнуват и останалите абитуриенти в Европа.
В Австрия има традиция, при която абитуриентите отиват на бала с каляски или карети. Тържествата са стилни и елегантни и се провеждат в големи зали, театри или хотели. Събитието започва с традиционен танц, който е репетиран предварително. Абитуриентите и техните гости са облечени официално – момичетата в дълги рокли, а момчетата в смокини или костюми. Раздават се и награди за най-добрите ученици.
В Германия на бала присъстват не само ученици, но и техните семейства и учители. Вечерта включва речи, музикални изпълнения, награди и танци. Често има и хумористични скечове, подготвени от завършващите.
Интересно за Полша и Белгия е, че балът се провежда 100 дни преди матурите. В Полша тържеството стартира с традиционния старинен танц “полонеза”. Облеклото е строго официално, а вечерта е изпълнена с емоции, танци и забавления.
В Белгия характерно е, че на този ден абитуриентите имат право да се подиграват на учителите и по-малките ученици. Самият бал се провежда в луксозни зали или хотели. Учениците са облечени в официални костюми и рокли. Държат се речи, а след това започва музикалната програма с танци.
В Италия еквивалентът на бала е празнична вечеря, която също се провежда 100 дни преди матурите. Учениците се събират в ресторант и могат да продължат вечерта в дискотека или да заминат на еднодневна екскурзия. Организирането на бал не е широко разпространена традиция в италианските училища.
В Дания нетипичното за празника е, че през деня се провежда традиционно шествие на което абитуриентите обикалят с украсени камиони и посещават домовете на своите съученици, където се черпят. Организирането на официален бал с вечеря не е толкова разпространено.
В Швеция абитуриентите също не държат на официалните тържества. Учениците носят бели шапки, украсени с името им, и се качват на камиони, украсени със знамена и лозунги. Те обикалят града с музика, танци и песни, махайки на минувачите.
Във Франция абитуриентските балове не са толкова разпространени в държавните училища. В частните обаче се организират тържества с официални тоалети, музика и танци.
В съседна Гърция балът също не е официална традиция. Там често учениците си организират сами партита, на които не присъстват учители и родители. Характерно за гръцките абитуриенти обаче е, че след завършването заминават на пътешествие заедно със съучениците си.
Такава е практиката и в Испания. Абитуриентите там организират тържество, което не е строго официално, но все пак е изпълнено с танци и забавления. След това тръгват на екскурзия до екзотична дестинация.
Финландия има уникална традиция, наречена танц на "старите". Той се провежда в предпоследната година на гимназията и символизира преминаването на учениците в ролята на най-големите в училището. Облечени в бални рокли и смокинги, те танцуват валсове и други класически танци пред родители и преподаватели.
В Чехия и Словакия балът започва с официална церемония, на която учениците получават зелени панделки - символ на завършването. Следват тържествени речи, представления, танци и снимки.
За съседна Румъния е характерно баловете да се провеждат в училищата. Те включват музика, танци и награди. Организира се и конкурс за най-популярни момиче и момче, който включва различни забавни предизвикателства.
У нас по баловете сме виждали какво ли не - от каузи с тениска на бала в подкрепа на хора в нужда до пищни рокли и костюми за десетки хиляди левове, лимузини, каляски, автобуси и изхвърляне далеч извън възможностите на средностатистическото семейство.
Завършването на гимназия безспорно е повод за празнуване, но доколко начинът, по който се отбелязва в различните страни отговаря на стандарта на живот в тях, можете да прецените и сами. По-важно от него е как младите хора ще продължат живота си, какви избори ще направят и ще се погрижат ли за едно по-добро утре и за себе си, и за идните поколения.
Пожелаваме им весело изкарване по баловете и успех със сбъдването на мечтите им след тях!
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!