<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=120617" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Радев пак нес...

Мобилизация е възможна само след решение на НС и указ на президента, обявиха от МО

28 Февруари 2022
0 2689

Мобилизация е възможна само след решение на НС и указ на президента, обявиха от МО.

Централното военно окръжие и неговите структури в страната всяка година извършват актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса, които се водят на военен отчет. За тази цел те изпращат повиквателни заповеди за даване на мобилизационно назначение за военно време до гражданите, но не ги вземат на действителна военна служба и не ги мобилизират.

Само и единствено след решение на Народното събрание и указ на президента може да се обяви мобилизация. Никой няма право без тези изисквания да обявява мобилизация и да мобилизира българските граждани, уверяват от Министерство на отбраната, цитирани от NOVA.

Кирил Петков поиска оставката на Стефан Янев (видео)

Актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса, които се водят на военен отчет

Гражданите, които получат повиквателна, трябва да се явят в съответното военно окръжие по местоживеене и да предоставят необходимите актуални данни за ръст и размери, включително на облекло и обувки. Това се прави в изпълнение на разпоредбите на Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България, съгласно които на резервистите или запасните трябва да бъдат осигурени униформи и обувки, ако бъдат призовани на действителна военна служба или мобилизирани.

Мобилизация е възможна само след решение на НС и указ на президента, обявиха от МО
Архив БулФото

Тази дейност е рутинна и се извършва от Централното военно окръжие и неговите структури в страната два пъти в годината. Няма никаква връзка с военния конфликт в Украйна. Актуализацията на базата данни се налага поради отписване или изключване от военен отчет на резервисти или запасни.

Кой ще бъде новият министър на отбраната? (видео)

Съгласно чл. 95. от Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България запасен, който не изпълни задължение, възложено му с този закон, се наказва с глоба от 270 до 1000 лв., се казва още в изявлението на военното ни министерство. 

Мобилизация е възможна само след решение на НС и указ на президента, обявиха от МО
Архив БулФото

Мобилизация е възможна само след решение на НС и указ на президента, обявиха от МО

Източник: NOVA

Снимки: Архив БулФото

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции