След новината за задържането на директора на столичната гимназия „Проф. Васил Златарски”, родители на ученици споделят сериозни опасения и разкриват детайли за атмосферата в учебното заведение. Сред семействата цари силно безпокойство, като някои от тях признават, че слуховете за поставени камери в тоалетните са започнали да циркулират в училищните среди дни преди намесата на полицията.
Баща на единадесетокласничка изрази надежда информацията за откритите устройства да се окаже невярна, докато други родители посочват, че именно училищният психолог е проявил смелост да се обърне към органите на МВР.
В разказите си майка на ученик подчертава, че проблемите в училището не започват сега, а са се появили още с назначаването на директора преди две години. Според нея оттогава в гимназията е настъпило голямо текучество, като по нейни думи около 40 учители са напуснали заради конфликти с ръководството.
От Регионалното управление на образованието потвърдиха, че макар да не са получавали сигнали за нерегламентирано наблюдение до този момент, срещу директора са подавани жалби, свързани с административното управление и учебния процес. По тези случаи са били извършвани проверки и са издавани предписания. В момента родителите настояват за пълна прозрачност от страна на разследването, за да се гарантира сигурността и спокойствието на децата им.
Коментарът на "Господарите"
Случаят в 138-о училище е отвъд границите на моралната и законовата норма. Когато един директор реши, че тоалетните са подходящо място за "видеонаблюдение", той не просто нарушава закона, той разрушава последната капка доверие в образователната институция като сигурна среда.
Най-страшното в разказите на родителите не е самото наличие на камери, а фактът, че това изглежда като връхна точка на двугодишен системен разпад. Ако е вярно, че 40 учители са си тръгнали под натиск, това е ясен сигнал, че в това училище е царял авторитаризъм, прикрит зад паравана на реда. Когато експертите от РУО казват, че е имало сигнали за "учебния процес", но не и за камерите, това поставя въпроса: колко далеч трябва да стигне един началник, за да бъде спрян навреме?
Вместо храм на знанието, училището се е превърнало в декор за сценарий, който би трябвало да съществува само в криминалните хроники. Родителите имат пълното право да са бесни, защото днес се питат не какво са научили децата им в час, а кой и защо ги е гледал в най-уязвимите им моменти. Отговорността тук не е само на един човек с камера – тя е и на всички, които са позволявали напрежението и жалбите да се трупат две години, без да погледнат какво се случва зад затворените врати на директорския кабинет.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!