Мъртъв кит бе намерен на брега в източната част на Индонезия с купчина пластмасови отпадъци в стомаха си, включително джапанки и 115 чаши за пиене, съобщиха местните власти. Това предизвика още повече безпокойство сред природозащитници и държавни служители страната, призната като един от най-големите замърсители с пластмаса в света, пише Гардиън.
Спасителите от националния парк Уакатоби открили гниещия труп на 9,5 метровия кит близо до парка в югоизточната провинция Сулавеси. Според изследователите от групата за опазване на дивата природа WWF и природозащитната академия в парка са намерени около 5,9 кг пластмасови отпадъци в стомаха на животното, съдържащи 115 пластмасови чаши, четири пластмасови бутилки, 25 найлонови торби, две джапанки и още около 1000 други парчета пластмаса.
"Въпреки че не сме успели да изведем причината за смъртта, фактите, които виждаме, са наистина ужасни", каза Дви Супрапти от WWF в Индонезия. Тя каза, че не е възможно да се определи дали пластмасата е причинила смъртта на кита, тъй като е изминало време от смъртта му.
Индонезия, архипелаг с население от 260 милиона души, е вторият по големина замърсител с пластмаса след Китай, според проучване, публикувано в списание Science през януари. Той произвежда 3,2 милиона тона неправилно управлявани пластмасови отпадъци годишно, от които 1,29 милиона тона биват изхвърляни в океана, се казва в проучването.
Източник: Гардиън