Три са офертите за построяването на българския участък на газопровода "Турски поток“, които бяха отворени в четвъртък в "Булгартрансгаз". Обществената поръчка за линейния участък на газопровод с дължина 484 км е 2,286 млрд. лв. без ДДС.
Отделно ще се обяви поръчка за компресорните станции на трасето от турско-българската до българо-сръбската граница. Капацитетът на входа от Турция ще е 20 млрд. куб. м годишно и 12.7 млрд. куб. м на изхода при Сърбия. Търгът бе възобновен от "Булгартрансгаз”, след като свързаната с бизнесмена Христо Ковачки фирма "Атоменегоремонт” оттегли жалбата си срещу обществената поръчка.
Според неофициална информация, интерес към солидната поръчка имат редица международни и български компании, които се кооперират помежду си, за да отговорят на изискванията на процедурата и да получат дял от дейностите. Сред тях е "Главболгарстрой", която е изпълнила редица проекти на "Булгартрансгаз", включително пуснатия миналото лято в експлоатация лупинг на газовата ни мрежа за Търция, който позволява двупосочно движение на газа и се планира да се включи като инфраструктура в "Турски поток".
ГБС в момента работи и по изграждането на новата газоизмервателна станция "Странджа", където ще се приема газът от "Турски поток". Неотдавна в руски медии се появи информация, че руската „Тръбна металургична компания“ е заинтересована да участва в търга. По време на посещението си в София тази седмица руският премиер Дмитрий Медведевподчерта, че Москва иска гаранции от ЕС, че ситуацията с "Южен поток“ няма да се повтори.
Източник: Мediapool.bg