Сигнализирай!

Нов доклад показа за какво точно Замира Хаджиева е похарчила 16 милиона паунда

Gospodari.com
Gospodari.com
29.05.2019 г.
25
0

Пълните подробности относно десетгодишния разходен навик на жената, която попадна под ударите на приетия антикорупционен закон във Великобритания, насочен срещу богатствата, чиито произход не може да бъде доказан, бяха разкрити публично в доклад от 107 страници, съдържащ касови бележки и извлечения от "Harrods".

 

 

Извлеченията, в които са описани транзакциите на Замира Хаджиева на сума от 16,309,077,87 за периода от 2006 до 2016 година показват, че 55-годишната съпруга на бившия председател на Управителния съвет на Международната банка на Азербайджан - Джахангир Хаджиев, е третирала магазина в Найтсбридж в Лондон сякаш е кварталния ѝ магазин.

 

 

Там тя е  купувала чай и кафе на стойност 24 000 паунда, плодове и зеленчуци за 10 000 паунда и шоколадови бонбони на "Godiva" за 32 000 паунда.

 

 

Тя също така прахосала и 4,9 милиона паунда за бижута от "Boucheron" и "Cartier", а също така още 300,000 за аксесоари от френската модна къща "Celine". Още 251,000 паунда са били изразходвани в известния отдел за играчки в "Harrods" и в бутиковия магазин "Bibbidi Bobbidi".

 

 

Извлеченията на Хаджиева също така показват, че тя е била редовен клиент и в заведението на дизайнера Том Диксън. Сандвич с печено свинско месо и пържени картофки във вече несъществуващото кафене са стрували 13,90 паунда, но Хаджиева е успяла някак си да направи сметка от общо 332,000 паунда .

 

 

Хаджиева е обект на Закона срещу необяснимото богатство (UWO), а Националната агенция по престъпността е завела дело срещу нея, за да поиска ясно обяснение за това как тя и нейният съпруг могат да си позволят да харчат толкова много пари в "Harrods". 

 

 

Първоначално тя бе наричана само „г-жа А“, но както вече пояснихме по-горе, тя е съпруга на 57-годишния Джахангир Хаджиев, бивш председател на Управителния съвет на Международната банка на Азербайджан, който е осъден на 15 години затвор за участие в голяма финансова измама, при която от банката са изчезнали 2 миларда паунда.

 

 

В случай, че Замира Хаджиева не успее да представи доказателства пред Върховния съд, тя ще загуби огромната си и висока 15 метра къща с пет спални, която е само на 100 метра от вратите на "Harrods", както и голф игрището, което притежава в Бъркшър, на стойност 10,5 милиона паунда.

 

 

Тя отрича всякакви нарушения и нейните адвокати твърдят, че обвиненията срещу нея и съпруга й имат политически мотиви.

 

 

„Решението на Върховния съд да използва Закона срещу необяснимото богатство срещу Замира Хаджиева, не е и не трябва да се приема като доказателство, че има някакво нарушение, било то от нейна страна или от страна на нейния съпруг“, заявиха по-рано нейните адвокати. 

 

 

Те не отговориха на исканията за коментар по детайлите относно разкритата информация за разходите на Хаджиева.

 

 

Извлеченията от "Harrods", които бяха предадени на медиите във вторник, след съдебно дело заведено от "The Guardian" и други информационни медии показват, че цели 11 пъти, Хаджиева е харчила повече от 250,000 паунда в рамките на 24 часа в универсалния лондонски магазин. 

 

 

Според доклади, тя е използвала 35 кредитни карти, които са издадени от банката в която съпругът й е работил, за да покрива тези разходи.

 

 

Много от закупените артикули може да са били подаръци, тъй като някои от касовите бележки показват, че 6,165 паунда са били похарчени за опаковане на подаръци. Други плащания са правени в цветарския магазин "Moyses Stevens" и в китайския ресторант "Chai Wu".

 

 

Някои части от извлеченията са неясни, защото най-големите покупки са описани като „не-търговски услуги“ без допълнително описание. "Harrods" предлага широка гама от услуги - от интериорен дизайн до агенции за недвижими имоти и вследствие на това от извлеченията не става ясно какви точно услуги е използвала Хаджиева.

 

 

В заключение, че медиите трябва да получат доказателствата от "Harrods" по-рано тази година, Върховният съд съд постанови, че тези, които подлежат на разследване от страна на дадена институция не трябва да имат очаквания за неприкосновеност на личния им живот, ако доказателствата са представени на открито заседание.

 

 

Съдът също така бе уведомен, че Хаджиева е притежавала и частен самолет "Gulfstream G550" на стойност 33 милиона паунда, а също така и винарска изба, снабдена с някои от най-скъпите вина в света.

 

 

Адвокатите на Хаджиева заявиха, че тя не трябва да доказва от къде произлиза богатството й, защото не е „политическо лице“, нито пък съпругът й е държавен служител.

 

 

През януари тази година полицията конфискува диамантен пръстен от "Cartier" на стойност над 1 милион паунда, закупен от Джахангир Хаджиев в "Harrods" през 2011 година. Националната агенция по престъпността конфискува пръстена от елитни лондонски бижутери, на които той е бил даден за ремонт.

 

 

Официалната заплата на Джахангир Хаджиев като председател на Управителния съвет на Международната банка на Азербайджан между 2001 и 2008 година е можела да бъде максимум 54,000 паунда, но компанията "Werner Capital", която управлява инвестициите в имоти на богати хора, представи доклад през 2011 година, според който неговото богатство възлиза на 55 милиона паунда.

 

 

Законът срещу необяснимото богатство и съдебните случаи заради него, които впоследствие бяха наречени "McMafia" заради хитовия сериал на на BBC1, е нов инструмент, който ще помогне на следователите да спрат прилива от над 90 милиарда паунда „мръсни пари“ внесени в Лондон, след като редица заподозрени държавни служители бяха принудени да докажат, че богатството им е придобито законно.

 

 

Източник: The Guardian


 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.