Без ваксина срещу Covid-19 повторно заразяване може да има на всеки 16 месеца, сочи изследване.
Резултати от направено във Великобритания изследване сочат, че без ваксинация срещу Covid-19 повторно инфектиране с коронавирус може настъпва на всеки 16 месеца, съобщава The Guardian.
Данните на ONS, публикувани на 6 октомври сочат, че от 20 262 британци, дали положителен тест за Covid-19 между юли 2020 г. и септември 2021 г., 296 души са дали повторни инфекции. Това е станало около 120 дни или повече след първоначален първи положителен тест, със среден интервал между двете тествания от 203 дни.
Дете на 5 години е сред жертвите на Covid-19 за денонощието
Рискът от повторно заразяване обаче изглежда се е повишил след май 2021 година, когато Делта вариантът започна да доминира.
Данни за повишен риск от повторно заразяване заради Делта докладват и в САЩ, където различни щати вече са започнали да проследяват и докладват за степента на реинфекция.
В Оклахома, която има население от около 3,9 милиона, през септември са докладвани 5229 реинфектирани (еквивалентни на процента на реинфекция от 1152 на 100 000), а реинфекциите са нараснали с 350% от май.
„Все още не знаем много за рисковите фактори за повторно заразяване", каза д-р Нисрин Алван от университета в Саутхямптън. "Но теоретичното предположение, че след като всички млади се заразят с вируса, пандемията ще приключи, става все по -малко вероятно.“
За да отговорят на този въпрос, проф. Джефри Таунсенд и колегите му от Медицинския факултет на Йейлския университет анализираха данни от повторно инфектиране и имунологични данни от други коронавируси, включително причиняващите Sars, MERS и обикновена настинка.
"Без контрол на инфекциите, носене на маски и социално дистанциране и липса на ваксини, можехме да очакваме повторна инфекция в рамките на тримесечен до петгодишен период. Това означава, че средният човек трябва да очаква да се разболее от Covid на всеки три месеца до пет години“, каза Таунсенд.
Без ваксина срещу Covid-19 повторно заразяване може да има на всеки 16 месеца, сочи изследване.
Източник: The Guardian, ONS
Видео: The Telegraph