Върховните съдии изглежда не искат нов председател на ВАС. Пленумът на Върховния административен съд (ВАС) не е издигнал кандидатури за председател на съда, предаде “Сега”, позовавайки се на информация от ВАС.
Вчерашният пленум беше последната възможност върховните съдии да участват в тази процедура за избор на председател. Те обаче очевидно са направили своя избор и нямат против Георги Чолаков да остане на поста. Неговият 7-годишен мандат начело на съда изтече на 22 ноември. Пленумът обаче го подкрепи да остане председател като изпълняващ функциите и Висшият съдебен съвет го назначи за такъв въпреки нормата, че мандатът не може да бъде продължаван. Самият Чолаков, а и мнозинството във ВСС, развиха теорията, че проблем с това няма. Върховните съдии също нямат проблем.
ВСС и днес отказа да номинира кандидат за председател на ВАС
Последната възможност за издигане на номинации за председател на Върховния административен съд е на 19 декември. Тогава е последното четвърто поредно заседание за номинации във втората процедура за избор на председател на ВАС.
Първата се провали заради липса на кандидати. Ако и тази се провали, както се очаква, това само ще удължи управлението на Чолаков в ключовия съд.
Кой може да номинира?
Това са: Пленумът на ВАС, поне трима членове на Съдийската колегия и министърът на правосъдието. Изборът е насрочен за 20 март.
В първата процедура се спрягаха различни имена, все на приближени до Чолаков, но в крайна сметка никой не беше издигнат. Самият Чолаков е подозиран във връзка с Делян Пеевски, което той самият отрича.
Има много мнения, както от правната общност, така и от политици, че този Висш съдебен съвет, чийто мандат изтече преди повече от 2 години, изобщо няма право да избира нито главен прокурор, нито председател на ВАС. Това е мнението и на малцинство сред членовете на съвета. Мнозинството обаче смята, че е негов дълг да проведе спорните избори.
Няма желаещи да поемат ръководството на Върховния административен съд
Този за главен прокурор е насрочен за януари, като единствен кандидат в него е Борислав Сарафов, който от свалянето на Иван Гешев, преди година и половина, е и.ф.
ПП-ДБ пък внесоха промени в Закона за съдебната власт, които да блокират възможността този ВСС с изтекъл мандат да проведе изборите. Питания по темата бяха внесени и в Конституционния съд.
В същото време 7 неправителствени организации, които наблюдават процесите в съдебната система, призоваха Пленума на ВСС да отложи процедурите по избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд. В процедурата за главен прокурор Сарафов е единственият кандидат за поста, а изслушването и гласуването му е насрочено за 16 януари.
Изглежда всички са се наместили удобно на местата си и никой не иска да мърда. За съжаление българският народ страда точно от това “загнездяване” на определени хора на позициите…