Съоснователят на Robinhood Влад Тенев влезе в „Залата на славата“ на Forbes, в която попадат 30 известни личности.
Класацията е изготвена по повод 10-ата годишнина на поредицата „30 под 30“. От Forbes са подбрали 30-те най-добри бизнесмени, попадали някога в подреждането. Те са избрани измежду 100 хиляди номинирани в рамките на десетилетие.
Robinhood на българина Влад Тенев отива на съд заради самоубийството на 20-годишен клиент
Тенев, който сега е на 34, влезе в класацията през 2013. Тогава, заедно с колегата си от Станфорд Баджу Бхат, създадоха приложението за търговия с акции, което не изисква посредници и плащане на комисиони от страна на потребителите.
Влад Тенев е роден в България в семейството на двама служители в Световната банка, но израства във Вашингтон. Завършва финанси, прави революция в брокерската индустрия с трейдинг модела на Robinhood и състоянието му към 1 декември 2021 г. се оценява от Forbes на 1,6 милиарда долара. По-рано през годината Bloomberg го определи за най-богатия българин.
Успял млад българин се нареди сред най-богатите в света
В „Залата на славата“ на „30 под 30“ Тенев влиза заедно с Бхат, като цитатът, с който двамата са представени, гласи: „Младите хора не вярваха, че светът на инвестициите е създаден за тях. Затова ние създадохме Robinhood – точно за тези клиенти“.
Създаването на Robinhood
Когато съоснователите на приложението дебютират в класацията на Forbes през 2013, стартъпът се оценява на 250 милиона долара. Сега Robinhood има 22 млн. потребители. Платформата пусна акциите си на борсата през юли и в момента има пазарна капитализация от 25 млрд. долара. Тенев държи 10,5% от акциите.
Не всичко от създаването на Robinhood досега е „розово“. През март 2020 технически срив спря работата на услугата точно когато огромната част от клиентите й се опитваха да преместят парите си, за да избегнат загуба или да осъществят печалба от нестабилността на борсите.
По време на аферата с акциите на „Gamestop“ през 2021 приложението ограничи възможността на потребителите си да купуват акции от фирмата за видео игри и да осъществят печалби заради надутата изкуствено пазарна капитализация. Тогава Robinhood бяха подложени на атака от клиентите си, които ги обвиниха, че играят не в тяхна полза, а за изгодата на хедж фондовете, оказали се в изключително тежка ситуация след загуба на милиарди долари. Платформата на Тенев също претърпя сериозни финансови поражения.
Забравете за аферата GameStop, инвеститорите в Reddit вече надуват цените на среброто
Ето някои от останалите, които попаднаха в "Залата бна славата"
Сред попадналите в класацията личат имената на поп звездите Риана (една от малкото жени, натрупали сами над 1 млрд. долара) и Майли Сайръс (попаднала в „30 под 30“ още през 2014). Там са още спортистите ЛеБрон Джеймс и Наоми Осака.
В „Залата на славата“ е и 24-годишната пакистанска активистка Малала Юсафзаи, която през 2014 стана най-младият Нобелов лауреат в историята. Фондът ѝ е събрал над 100 милиона долара за обществено значими каузи.
Не можем да не отбележим присъствието на изпълнителния директор на Facebook Марк Зукърбърг, който попадна под обстрел от технологичната индустрия заради разкрити злоупотреби в компанията. Неговото състояние се оценява на 116,1 млрд. долара към 1 декември 2021 г.
Българинът Влад Тенев влезе в „Залата на славата“ на Forbes
Източник: Булевард България
Заглавна снимка: Forbes