Здравка Андонова от Дневник представя хронологично и тематично най-ярките и важни реплики на основните политици през годината.
"Слонът се яде на хапки; ние трябва да показваме посоката, прогреса на малки стъпки, които да показват, че се движим в правилната посока". Тези думи на Кирил Петков донякъде показват динамиката на политическите процеси през 2021 г. След третите за година парламентарни избори в края й той успява да формира редовно правителство, а 47-ият парламент го избра за премиер.
Годината започна с края на работата на 44-ото Народно събрание, премина през скандали и два неуспешни опита за формиране на мнозинство след парламентарните избори на 4 април и на 11 юли и завърши с избори 2 в 1 на 14 ноември, когато избирателите гласуваха за представителите си в 47-ия парламент, а след балотаж - и за Румен Радев за втори мандат. През декември новият политически играч - "Продължаваме промяната", която стана първа политическа сила, успя да формира четворна коалиция с БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България".
"Падне ли Борисов, пада и Пеевски": Предстоят първи избори
"Главното общо предприятие на Пеевски и Борисов се нарича Иван Гешев". Така на 10 януари (три месеца преди първите парламентарни избори за годината) Христо Иванов, съпредседател на "Демократична България", критикува случващото се в страната. А два месеца по-късно (10 март) казва: "Да поставим ГЕРБ и ДПС в карантина, защото са тежко заразени с корупционния вирус."
"Пеевски и Борисов са като сиамски близнаци - падне ли единият, пада и другият" - с тези думи на 31 януари обвиняемият бизнесмен Васил Божков описва според него връзките между премиера Бойко Борисов и бизнесмена и депутат от ДПС Делян Пеевски.
"Изборите поставят гражданите пред дилемата да приемат или отхвърлят днешния модел на властта - корумпирана и задкулисна, репресивна и разхитителна, несправедлива към обикновения българин", обявява на 1 февруари президентът Румен Радев. После допълва: "Ако Навални беше българин, щеше да разследва шкафчето на премиера Борисов, а той щеше да се опита да го изгори, както заплашва Елена Йончева."
"Проблемът на ДПС не е Пеевски, а над Пеевски - човекът, който възприема властта като баница и разпределя порциите", заявява на 2 март Мехмед Дикме, бивш министър от ДПС. На 12 март зам.-председателят на ДПС Станислав Анастасов обяснява оттеглянето на бизнесмена от кандидатдепутатската надпревара с думите: "Пеевски не е в листите по негово желание, той направи много за кризата."
"Българската прокуратура е поставена под европейска карантина" е критиката на Атанас Славов, кандидат за депутат от "Демократична България", към ситуацията в страната от 12 март.
"Борисов ме пита дали са ми предложили всичко, за да не участвам в изборите (местните - бел. авт.)" - с тези думи на 26 март Мая Манолова, кандидат-депутат от "Изправи се! Мутри вън!", критикува Бойко Борисов.
"От джипа на Бойко Борисов светът се вижда по друг начин" - с тези думи на 31 януари Николай Нанков, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, защитава премиера. Похвали, или по-точно самопохвали, не липсват и в последните месеци на управлението. Сред репликите на Борисов са:
"И аз мога да му кажа (на Радев - бел. авт.), че е ортак с Черепа" - Бойко Борисов, 7 януари
"Ходиха да ни топят комунистите защо ви правим път... Да видят у прокуратурата хора ли живеят, маймуни" - Бойко Борисов към жителите на родопско село, 7 март
"В България свободата на словото е толкова свободна, че трудно се сравнява с другите държави" - Бойко Борисов 16 март.
Преди първите за годината парламентарни избори - на 4 април, не липсват и други престрелки. След като през февруари Румен Радев обявява кандидатурата си за втори мандат, вицепремиерът Томислав Дончев обявява на 7 февруари: "Радев иззема инициативата на Сашо Томов." А транспортният министър Росен Желязков критикува на 2 февруари инициативата му за промени в Изборния кодекс с думите: "В обществото се развива манипулацията, че на изборите ще има манипулация", докато коалиционният партньор Валери Симеонов вече е обяснил на 15 януари:
"Най-добре е човек да си лежи на дивана и да гласува оттам." "ГЕРБ прави всевъзможни маймунджилъци с изборните правила", отвръща на 4 март Татяна Дончева, кандидат-депутат от "Изправи се! Мутри вън!".
Не липсват и вътрешни престрелки в БСП. На 8 и на 18 януари кметът на Перник Станислав Владимиров критикува лидера с думите: "Корнелия Нинова се оказа много агресивна, първосигнална и злобна жена" и "БСП започва да прилича на еднолична фирма".
"Имате ли по-опитен от мен, има ли някой с по-голяма международна подкрепа или някой, който да се е справил с три кризи - т.нар. гръцка криза, или миграционната криза, или пандемията сега" - с тези думи в изборната нощ лидерът на ГЕРБ и все още премиер Бойко Борисов предлага през видео на живо във "Фейсбук" обединение между политическите сили след изборите. На 4 април ГЕРБ е първа политическа сила, но остава в изолация.
"Бистришкият тигър е страхлив заек": Борисов си отива, но наследник няма
"Лайвът на Борисов бе като фолк версия на заключителната сцена на "Ричард Трети", коментира на 6 април съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов, който два дни по-рано е казал: "Борисов е един от най-добрите търговци на човешки души". А на 20 април допълва: "Росенец" е мястото, където коалицията на ГЕРБ и ДПС е видима."
"Бистришкият тигър е един най-обикновен страхлив заек от Банкя", коментира на 16 април депутатът Филип Станев по повод отказа на премиера Борисов да се яви в парламента, а след това съпартиецът му Мика Зайкова оспорва изборния резултат с думите: "Кой ви каза, че избират Борисов? Да е жив и здрав проф. Константинов." Два дни по-рано министър-председателят Бойко Борисов е казал: "Страх ме е само от Господ."
"Адвокатите на мутрите ще мачкат в парламента главния прокурор и върховния съдия", казва на 23 април Бойко Борисов по повод намерението на т.нар. нови партии за съдебна реформа. Три дни по-рано е обещал: "Аз ще се върна един ден", а на 1 май - ден преди Великден и две седмици преди назначаването на служебния кабинет, заявява: "Оказа се, че не било трудно да си Юда или Пилат." След провала при съставяне на правителство Слави Трифонов даде интервю за БНР, в което на 8 май каза, че каквото ГЕРБ е направила, трябва да се "изчегърта" със законови средства.
И докато след изборите здравният министър проф. Костадин Ангелов уверява и пиарства: "Поръчали сме ваксини за две Българии", коментарите, че ГЕРБ трябва да остане извън управлението, зачестява. "ГЕРБ е уморена от властта, хората са уморени да ги управлява ГЕРБ", смята Михаил Миков, бивш председател на Народното събрание и бивш лидер на БСП. На 12 май избраният за зам.-председател на партията Даниел Митов уверява: "ГЕРБ не прилича на НДСВ или на някои други партии еднодневки."
Критики има и към партията на Слави Трифонов "Има такъв народ", и то от предишни съмишленици. "Притеснявам се Слави да не получи подкрепа като по времето на БКП", казва на 11 април Петър Курумбашев, а две седмици по-късно заявява: "Има 5 човека от "Ку-ку" в парламента и само заради това си струва той да бъде разпуснат."
"Джипката падна в дерето": Победител има, правителство - не
"Джипката падна в дерето. Няма я вече джипката. Да живее демокрацията" - с тези думи депутатът от "Има такъв народ" Филип Станев обява, че Бойко Борисов вече няма да е на власт. На 11 юли първа политическа сила е партията на Слави Трифонов, а един от депутатите от потенциалните партньори - Николай Хаджигенов от "Изправи се. БГ! Ние идваме!", визирайки идеята на победителите за пращане на българи и македонци в Космоса, заяви: "Моето предложение за астронавт е Иван Гешев". По-късно той се обяви за вицепремиер по космически въпроси.
"Джипката падна в дерето", "слонът се яде на малки хапки" - какво (си) казаха политиците през 2021
Още култови реплики на политици може да видите в материала на Дневник!